...krátce prodával dokonce pod hranicí 121 USD. Silná korekce z posledních dnů, která stlačila cenu více než 27 dolarů pod její historické maximum je především důsledkem strmých růstů z předchozích měsíců, které byly ve velké míře taženy spekulativní poptávkou. Ta narazila před třemi týdny na svůj strop a vývoj z posledních dnů je tak důsledek příliš rychlého a příliš silného růstu cen.
Přestože vývoj cen ropy z velké části způsoben likvidací spekulativních pozic, najdou se i fundamentální důvody, které pomáhají cenám v dalším snižování a těm dominuje zejména klesající poptávka po benzínu a po ropě vůbec ve Spojených státech. Podle výsledků zveřejněného společností MasterCard klesala spotřeba benzínu v USA již čtrnáctým týdnem v řadě, což je důsledek prudkého růstu cen pohonných hmot, které se zvyšovaly za posledních dvanáct měsíců o více než 32%. Američtí spotřebitelé se tak rozhodli v boji s vysokými cenami benzínu méně jezdit, nebo jezdit stejně, ale v autech s menší spotřebou o čemž svědčí např. i vývoj prodeje ještě donedávna velmi oblíbených vozů SUV či malých dodávek, jejichž prodej se za posledních 12 měsíců propadnu téměř o 20%. Dalšími fundamenty, které pomáhají tlačit cenu ropy níže jsou také obavy ze snížení tempa růstu poptávky v Asii, které by mohlo přijít po čínské olympiádě a také jako důsledek zpomalení americké a evropské ekonomiky, které jsou hlavními obchodními partnery pro-exportně orientovaných asijských zemí. Nižším cenám napomáhají ale také slovní intervence, z nichž ta nejsilnější přišla z úst šéfa OPECu Chakib Khelila, který označil cenu nad 120 USD za “abnormální“ a varoval před snižováním těžby. Svou roli v posledních dnech sehrává také vyjednávání mezi USA a Íránem, či klidná hurikánová sezóna, což jsou faktory, které částečně omezují rizikovou prémii.
Obchodníci jsou dnes zvědaví především na výsledky amerických ropných zásob, které jsou ke zveřejnění připraveny tradičně v 16:30 a které mají potenciál cenu opět výrazně rozvlnit. Analytici očekávají snížení ropných zásob druhým týdnem v řadě, a to o 1,2 mil. barelů na 294,1 mil. poté, co v předchozím týdnu klesaly o 1,6 mil. Růstu, a to již pátého v řadě, by se naopak měly dočkat zásoby benzínu, které jsou očekávány stoupat o 400 tis. na 217,4 mil. barelů. Právě benzín a jeho spotřeba dnes bude v centru pozornosti obchodníků a pokud znovu překvapí vyšším než očekávaným růstem, můžeme se dočkat dalšího tlaku na snižování cen ropy. Ta včera narazila na silný support 121 USD/barel, který se zdá být klíčový i pro další vývoj. Tlak obchodníků na prodej černého zlata je v posledních dnech vysoký a pokud se tento support podaří na delší dobu prolomit, cenám ropy by se otevřel nový a poměrně velký prostor k dalšímu snižování. V 8:00 se barel severomořského brentu prodávala na ceně 122,64 USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)