...EUR/USD. K tomu dolaru pomohly zejména domácí fundamenty, v podobě výsledků ADP reportu z trhu práce a také oznámení Fedu o prodloužení platnosti nástrojů na podporu likvidity. Červencový ADP report včera vykázal překvapivý růst počtu pracovních míst v soukromém sektoru, a to o 9 tis., což byl výsledek výrazně převyšující odhady analytiků, kteří počítali s úbytkem ve výši 57 tis. Přestože se ADP často odchyluje od výsledků NFP, které jsou ke zveřejněné připraveny zítra, pro řadu obchodníků tato čísla znamenala zvýšení šance na lepší páteční výsledky, což americkou měnu dokázalo podepřít. Vítr do plachet včera dolarovým býkům vehnal také Fed, který oficiálně potvrdil to, co Ben Bernanke naznačoval již před několika týdny, když prodloužil platnost dvěma podpůrným facilitám (PDCF, TSLF) pomocí kterých mají přístup k diskontnímu oknu také americké investiční banky. Platnost obou facilit byla omezena zářím tohoto roku, jak však Fed uvedl ve včerejším prohlášení, byla prodloužena až do konce ledna roku příštího a oba nástroje budou staženy až v případě, že bude situace na finančních trzích považována za stabilní.To že Fed i nadále drží ochranou ruku nad americkými bankami včera pomohlo setřást z obchodníků část nervozity, což se také projevilo na silnější americké měně. Ta své zisky ale nakonec nedokázala udržet a v průběhu večerního obchodování se dostala na přibližně stejné hodnoty se kterými středeční seanci zahajovala. Za tímto vývojem stály zejména ceny ropy, které se včera vyhouply zpět nad 127 USD/barel poté, co byly zveřejněny výsledky amerických zásob benzínu, které nečekaně klesaly o 3,5 mil. barelů na 213,6 mil. Právě ropa přitom byla v minulých dnech jedním z faktorů, který dolaru pomáhal v růstu a tak včerejší korekce nezůstala bez odezvy.
Dneškem začíná na fundamenty mimořádně zajímavá druhá polovina týdne, která může na euro-dolar přinést opět zvýšenou volatilitu. Prvními čísly, která si zaslouží pozornost, budou v 9:55 zveřejněné výsledky z německého pracovního trhu, kde by měl podle odhadů červencový počet nezaměstnaných klesat o 20 tis. (předch.: pokles o 38 tis.), přičemž míra nezaměstnanosti má zůstat beze změny na 7,4%. Německo si v posledních měsících prochází ochlazováním ekonomické aktivity, o čemž svědčí nejen výsledky spotřebitelské a podnikatelské důvěry, ale i šestiměsíční propad průmyslových objednávek a útlum průmyslové produkce, což se pravděpodobně v blízké době začne projevovat také na doposud robustním pracovním trhu. Bude tak zajímavé sledovat, jestli již červencová čísla nenabídnou určité znaky slábnutí a pokud se tak stane, evropská měna se může dostat znovu pod prodejní tlak. Ještě větší pozornosti se však v eurozóně budou těšit předběžné výsledky červencového CPI, který je ke zveřejnění nachystán na jedenáctou hodinu a který by měl podle odhadů mírně stoupat, a to z červnových 4% na 4,1%. Nedávná prohlášení některých členů rady guvernérů ECB naznačují, že banka zatím zcela neupouští od jestřábí rétoriky. Poslední vývoj v zemích evropské patnáctky ale činí další růst úrokových sazeb velmi komplikovaným. V případě, že by dnes inflace opět překvapila na horní straně, jakýkoliv růst eura tak bude spíše krátkodobého charakteru, když se pozornost obchodníků po slabých fundamentech z minulých dnů začíná obracet opět o něco více ke zpomalující ekonomice. Pokud by dnes naopak inflace překvapivě klesla, a to byť jen o jednu desetinu, euro může mít velké problémy s tím, udržet si za této situace své pozice.
O tom kterým směrem se euro-dolar vydá ale budou rozhodovat až odpoledne především data ze Spojených států, v podobě předběžných výsledků anualizovaného růstu HDP v 2Q. Předpovědi se sbíhají kolem růst ekonomiky o 2,2%, což by byla příjemná změna oproti prvnímu čtvrtletí, kdy tempo růstu činilo pouhé 1%. Na oživení by se měla podílet především vyšší spotřeba a zejména export, který je v posledních měsících tím hlavním, co zatím dokáže udržovat americký výrobní sektor nad vodou. Zatímco růst zahraniční poptávky po americkém zboží je dán především slabým dolarem, oživení domácí poptávky, v porovnání s útlumem z 1Q, pomohl mj. i balíček daňových slev, který začátkem roku prošel kongresem, když podle některých odhadů napumpoval do ekonomiky až 150 mld. dolarů. Maloobchodní prodeje si v období mezi dubnem a červnem stály překvapivě dobře, když rostly o 0,9%, zatímco ve své jádrové podobě se zvyšovaly o 2% a určitou stabilizaci jsme mohli vidět i na trhu s bydlením, který byl v minulých čtvrtletích největší brzdou dalšího růstu. Příznivě by podle našeho názoru mohly tentokrát přispět i zásoby, které v předchozích dvou čtvrtletích výrazně klesaly s proto se domníváme, že dnešní čísla mají potenciál překvapit nad očekáváním (2,5%?). Již jen samotné potvrzení odhadů však dnes může americkému dolaru prospět a jakékoliv číslo nad těmito odhady bude pouze bonusem, který by americké měně pomohl navázat na trend z posledních dnů. Mezi dalšími fundamenty, které dnes Spojené státy ještě nabídnou, se bude těšit zvláštní pozornosti také chicagský PMI, který má podle odhadů klesat z červnových 49,6b. na 49b. a který může napovědět více o výsledcích zítřejšího ISM pro výrobní sektor.
Dolar zůstává i nadále v rostoucím trendu, který zahájil před třemi týdny poté, co se k euru dostal až na hranici historického minima. První silnější bariéra na americkou měnu přitom čeká až kolem ceny 1,53 EUR/USD a prostor k dalšímu zpevňování je tak stále široký. Bez podpory domácích fundamentů se ale růst dolaru neobejde a právě nadcházející dva dny tak budou pro jeho další vývoj mimořádně důležité. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,5591 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)