...libře či kanadskému dolaru. Americké měně dnes opět pomáhají ceny ropy, což se nejvíce projevuje právě na páru USD/CAD, na kterém dolar zpevňuje již třetím týdnem v řadě, aby včera dokonce prorazil silnou resistenci 1,0315 USD/CAD, která byla horní mezí konsolidačního pásma 0,9750 – 1,0315 USD/CAD ve kterém se tento měnový pár pohyboval téměř devět měsíců. Cena ropy klesá z obav před zpomalením světové ekonomiky, které by mohlo přijít v druhé polovině tohoto roku, kdy se čeká ochlazení nejen v USA, ale také v celé západní Evropě a Japonsku. Výprodejům pomáhá také zatím mírná hurikánová sezóna, když by po hurikánu Dolly měla hlavní těžební pole v Mexickém zálivu minout také tropická bouře Eduard. Barel severomořského brentu se tak dnes dostal na třináctitýdenní minimum a ve 14:40 se prodával na ceně 118,62 USD. Levnější ropa dnes pomáhá také akciovým indexům, které v Evropě zamířily zpět do zelených čísel a tak např. německý DAX ve 14:40 rostl o vysokých 2,34%, CAC40 si připisoval 1,61% a londýnský FTSE100 byl výše o 1,80%.
Ani dražší akcie však dnes nedokáží podepřít vysoce úročené měny na páru s japonským jenem, který bývá, díky nízkým úrokovým sazbám, tradičně využíván jako zdroj financování nákupů rizikovějších aktiv. JPY dnes zpevňuje jak na páru s eurem, tak k britské libře či australskému dolaru, díky rostoucím spekulacím na možnost budoucího snižování úrokových sazeb, které by mohlo přijít v momentě, kdy se jednotlivým centrálním bankám podaří stabilizovat vysokou inflaci. Minimálně v Austrálii se tato možnost začíná jevit jako reálná poté, co v noci ze včerejška na dnešek vyslal takovýto signál směrem k obchodníkům guvernér Reserve Bank of Australia Glenn Stevens, podle kterého australská inflace může začít zpomalovat, což by otevřelo prostor k uvolňování měnové politiky. Australské úrokové sazby dosahují 7,25% a jsou společně s novozélandskými sazbami (8%) jedněmi z nejvyšších mezi průmyslově vyspělými zeměmi světa. Zatímco na páru s australským dolarem dnes JPY zpevnil o 1,7%, k euru si japonská měna připisuje růst o 0,9%.
Obchodníci nyní vyčkávají na zahájení obchodování v USA a na zveřejnění amerického ISM sektor služeb, společně s večerním zasedáním Fedu nad úrokovými sazbami.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)