...japonská měna v posledních dnech zdá se nadechuje k růstu. JPY nabízí nejnižší úroky na světě a patří mezi nejoblíbenější nízko úročenou měnu, která je využívána jako zdroj financování nákupů rizikovějších aktiv v praktikách zvaných carry trades. Právě nízké úroky z něj tak dělají jednu z nejslabších měn světa, která měla ještě donedávna silnou korelaci s vývojem na akciových trzích, když jakýkoliv růst akcií JPY oslaboval a naopak. Tato korelace se však v posledních týdnech začíná vytrácet, čehož jasným důkazem bylo například i včerejší obchodování, kdy se akciovým indexům v Evropě a USA mimořádně dařilo (DJIA +2,94%), na což ale JPY téměř nereagoval a zpevňoval.
Předem je třeba zdůraznit, že za situace, kdy jsou japonské sazby již 18 měsíců beze změny a existuje nulový výhled na jejich brzký růst, má vývoj na jenových párech již delší dobu pramálo společného se situací uvnitř japonské ekonomiky. JPY tak primárně reflektuje situaci na světových trzích, o čemž svědčí např. i téměř nulová volatilita japonské měny v průběhu zveřejnění sebedůležitějších domácích fundamentů. Hlavním zdrojem volatility jsou tak spekulace na další vývoj mezery úrokových sazeb mezi Japonskem a ostatními zeměmi a právě tento důvod stojí za posledním zpevněním, kterým si JPY prochází. I přes celosvětově vysokou inflaci totiž rostou spekulace na to, že by se tato mezera mohla začít v budoucnu zmenšovat. Tyto spekulace nejvíce pociťují měny jako je novozélandský a australský dolar, které byly díky vysokým úrokovým sazbám vděčnou destinací pro investice japonských penzijních fondů, v menší míře pak také britská libra a euro, které ještě před třemi týdny atakovalo na páru s JPY historická maxima. První ránu zasadila obchodníkům spekulujícím na další slábnutí JPY 24. června Reserve Bank of New Zeland, která nečekaně snížila sazby o čtvrt procentního bodu na 8% a druhá přišla tento týden v noci z pondělí na úterý od Reserve Bank of Australia, která sice ponechala sazby na 7,25%, její guvernér Glenn Stevens dal ale jasně najevo, že sazby mohou v dalších měsících začít klesat.
Australský dolar tak jen za včerejšek oslabil k japonské měně o 1,5% a za poslední tři týdny se jeho ztráta vyhoupla na 4,8%, když prodejní tlaky umocňují také výprodeje na komoditních trzích, především pak propad ceny zlata se kterým je AUD úzce korelován. Australská inflace sice zůstává na šestnáctiletém maximu, když rostla v červnu na 4,5%, podle Stevense však tlaky na její růst začínají klesat čemuž pomáhá i zpomalující ekonomika. Austrálie se tak ještě tento rok (říjen, listopad?) může dočkat zahájení cyklu uvolňování měnové politiky a sazby by tak mohly poprvé od prosince 2001 začít opět klesat. Snižování sazeb se navíc nedá vyloučit ani v Evropě, i když v eurozóně a Británii lze očekávat volnější měnovou politiku až o něco později, když se