...poloviny června dokonce nakrátko podívala pod hranici 1,54 EUR/USD. To vše navzdory faktu, že se včera euru podařilo krátce zpevnit až nad hranici 1,55 EUR/USD, své pozice si však neudrželo k čemuž vydatně pomohly jak slabé fundamenty z eurozóny, tak cena ropy, která zůstává na svém třináctitýdenním minimu. Velmi špatný dojem včera zanechaly především německé výsledky továrních objednávek, které se v červnu propadaly o vysokých 2,9% a skončily tak daleko za očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem o 0,4%. Sedmý propad objednávek v řadě, společně s poklesem objednávek v ostatních zemích eurozóny začíná pro průmyslovou výrobu do dalších měsíců představovat velký problém a její útlum do druhé poliny tohoto roku se tak zdá být již téměř nevyhnutelným. Po překvapivém růstu německého hospodářství v prvním čtvrtletí tohoto roku (+1,5%), kterému pomohla teplá zima a právě vysoká průmyslová produkce se tak dostaví ochlazení, přičemž již druhé čtvrtletí, jehož výsledky budou známy až příští týden, může od Německa s velkou pravděpodobností nabídnou poprvé od roku 2004 negativní hospodářský růst (-0,6%?). Eurozónu navíc nebude brzdit pouze pokles domácí poptávky, který je dán růstem cen, ale také nižší zahraniční poptávka. To může být do druhé poloviny tohoto roku také největší rozdíl mezi USA, kterým slabý dolar vydatně přispívá k hospodářskému růstu a eurozónou, kde export díky 14% z hodnocení k dolaru (za posledních 12 měsíců) a 16% zhodnocení k libře s žádnou pomocí od domácí měny počítat nemůže.
Právě zhoršující se výhled pro hospodářský růst tak je v současnosti hlavním hybatelem na eurových párech a obchodníci dnes budou mimořádně zvědaví, jak se k událostem posledních týdnů postaví Evropská centrální banka, která bude v odpoledních hodinách (13:45) rozhodovat o úrokových sazbách. ECB na svém posledním zasedání zvýšila hlavní nabídkovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25% a přestože se od té doby inflace dostala o stupínek výše (4,1%), rizika hospodářského růstu, která začala krystalizovat ve všech hlavních ekonomikách evropské patnáctky, bance již pravděpodobně nedovolí dále sazby navyšovat. Veškerá pozornost tak dnes bude věnována až následující tiskové konferenci (14:30) na které šéf banky Jean-Claude Trichet přečte společné prohlášení Rady guvernérů a zodpoví několik otázek novinářů. V případě, že Trichet naznačí rostoucí znepokojení nad výhledem pro hospodářský růst, euro dnes může dostat další tvrdou ránu. Agresivnější protiinflační pozice naopak euru může pomoci, v tomto případě by šlo podle našeho názoru ale spíše o příležitost ke krátkodobé korekci na jejímž konci by mohlo být opět několik nákupů-chtivých dolarových býků.
Dolarová strana kotace dnes přinese pouze výsledky z pracovního trhu v podobě počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 420 tis.m předch.: 448 tis.) a červnovou dynamiku růstu zatím nevyřízených smluv ke koupi již jednou vlastněných domů (pending home sales), jejichž počet má klesat o 1% poté, co se v květnu snižoval o 4,7%.
Přestože náš výhled nadále favorizuje dolar, support 1,53 EUR/USD se blíží, euro začíná být předprodané a náchylné ke korekci ztrát z minulých dnů. Za této situace může být euro směrem nahoru vysoce volatelní, obzvláště po jestřábím komentáři z úst J-C Tricheta. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,5444 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)