Článek: Obavy o finanční sektor v Americe se vystupňovaly

25.08.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


Dolar ukončil minulý týden svou spanilou jízdu, když oslabil pod váhou problémů ve finančním sektoru v USA. Cena ropy prudce vzrostla a dostala se...

...zpět na 120 USD/barel. Česká koruna se drží v úzkém pásmu pod 24,50 CZK/EUR.

Minulý týden byl ve znamení méně významných dat jak z USA tak z Evropy. Překvapily nejvíce zveřejněné ukazatele cen ve výrobě, které jak v USA tak v Německu rostly v červenci daleko vyšším tempem než se čekalo. Překvapil i srpnový německý ZEW, indikátor ekonomického očekávání, který vzrostl na -55,5 bodu z předchozích -63,9 bodů, ovšem dlouhodobý průměr indikátoru je stále 28,3 bodu. Ve středu zájmu byly potom také údaje z amerického trhu s bydlením, které opět zklamaly, když výstavba domů je na 17-ti letém minimu, i když jsou zde náznaky, že se tento sektor začíná stabilizovat.

Na závěr týdne překvapily ještě slabá čísla z Velké Británie, když při prvním odhadu ekonomika rostla ve 2.kvartálu o 0,3% k/k, ale 1.revize zveřejněná v pátek ukázala, že britská ekonomika naopak stagnovala a meziroční ukazatel se tak posunul na 1,4%. Spekulace na snižování úrokových sazeb ve Velké Británii nabraly na intenzitě. Libra se proto k dolaru sklouzla níže, tentokrát o 0,3% na 1,85 USD/GBP. Britská měna oslabila i k euru (o 1,3%), ale stále se nachází v bočním trendu mezi 0,78-0,80 GBP/EUR.

Problémy ve finančním sektoru přetrvávají

Trhy se ale minulý týden více než na data soustředily na vývoj kolem amerických bank a hypotečních institucí Fannie Mae & Freddie Mac, na konflikt mezi Ruskem a Gruzií a na počasí v Mexickém zálivu, kde je hurikánová sezóna v plném proudu. Americká Lehman Brothers, která se pokusila prodat až polovinu podílu ve společnosti asijským investorům, nejprve neuspěla. Není ani znám konkrétní plán pomoci poskytovatelům hypoték Fannie Mae a Freddie Mac, které tíží dluhy ve výši 233 miliard dolarů a které budou muset řešit do konce září. K problémům ve finančním sektoru se přidává postoj Ruska, které zastavilo spolupráci s NATO a napětí v mezinárodní politice se tak stupňuje. Cena ropy Brent proto ve čtvrtek vyskočila o téměř 6 dolarů a uzavřela na 120 USD/barel, zatímco týden začínala na ceně 112 USD/barel.

Všechny tyto záležitosti doléhaly minulý týden na dolar, který tak ukončil posilování z předchozích pěti týdnů. Jen během čtvrtku oslabil k euru o 1%. Během páteční seance dolar část svých ztrát umazal a ztrácel tak minulý týden jen 0,85%.

Akciové indexy v červených číslech

Do červených čísel se propadly opět akciové trhy kvůli vyšším cenám ropy. Zejména americké akciové trhy minulý týden zažily výrazný propad, taky kvůli již zmíněným problémům ve finančním sektoru. Rostly ale naopak energetické společnosti, díky růstu cen energetických komodit na světových trzích. Nasdaq během pátečního odpoledne ztrácel od počátku týdne zhruba 3%, Dow Jones 2,2% a S&P 1,7%. Japonský Nikkei ztratil přibližně 2,5%, německý DAX ztratil asi 1,3% a britský FTSE dokázal smazat ztráty a během pátečního odpoledne si připisoval 0,5%.

Ceny komodit na vzestupu

Ropa ukončila 5-ti týdenní pokles o celkových 22% ze 144 na 112 USD/barel a posílila minulý týden o 5% na 118 USD/barel. Ostatní energetické suroviny také posilovaly. Například topný olej o 4,5%, zemní plyn o 4,2% a benzín o 0,6%. Zlato si připsalo téměř 4% na 824 USD/unce.

V růstu pokračovaly i zemědělské komodity. Kukuřice si připsala 8,6% na 6,1 USD/bušl, pšenice 6% na 9,1 USD/bušl, sojové boby 7,5% na 13,4 USD/bušl a rýže vysokých 9% na 18,1 USD/centýř. Důvodem byl především dramaticky oslabující dolar, který zlevňuje komodity pro ne-dolarové investory, a vyšší ceny ropy. Cena rýže byla navíc podpořena klesajícím vývozem z Vietnamu v posledních dvou týdnech (o 8,6%) kvůli rozsáhlým záplavám.

Česká koruna nepatrně posílila

Po oslabení v předchozích čtyřech týdnech dokázala česká koruna v minulém týdnu posílit, k euru přibližně o 0,6% na 24,38 CZK/EUR a k dolaru o 1,4% na 16,45 CZK/USD. Největšímu zájmu se ale ve středoevropském regionu těšil maďarský forint, který posílil k euru o 2,2%. Polskému zlotému se také dařilo, když posiloval k euru o 0,8%. Posílení středoevropských měn je možno připsat poklesu zájmu o dolar a naopak opětovné vyhledávání bezpečného přístavu, kterými jsou pro investory na měnovém trhu právě středoevropské měny.

Akciové trhy v regionu se nevyvíjely nijak odlišně od těch světových. Měly tendenci ztrácet v průběhu týdne, ovšem během pátečního dne část ztrát umazaly. Maďarský BUX tak ztrácel 2%, varšavský WIG 0,8% a pražský index PX zakončoval téměř beze změny. V Praze se dařilo především akciím energetických společností NWR a ČEZ.

Autor: Lucie Vitamvásová, analytik X- Trade Brokers

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE