Dramatický meziměsíční propad spotřebitelské inflace odstartoval rally na trhu dluhopisů. Index CoreActiveCZ posílil o 65bps.
Meziměsíční propad spotřebitelské inflace o -0,7% daleko přesáhl i nejoptimističtější očekávání trhu (-0,4%). Hlavním faktorem tak pozitivního vývoje byl pokles ve skupině potravin a statků volného času. Ceny dluhopisů s nejdelší splatností vyletěly během pár minut po zveřejnění CPI do histotrických výšin. Nejdelší státní benchmarky CZgb6,95/16 a CZgb6,40/10 se obchodovaly 1,8% resp 1,4% nad pátečními uzavíracími cenami. V dramatickém růstu nezůstal tentokrát stranou ani segment podnikových obligací se splatností 3-4 roky. Nákupy investorů, kteří využili dodatečného výnosu nad státními dluhopisy, vytlačily ceny Unipetrolu 9/04, KB12b 8/04 a Radiomobilu1b 8,2/04 až 80bps v ceně, čemuž odpovídá pokles výnosu o 27 - 30bps. Impulsem k mírnému zchlazení byl komentář viceguvernéra ČNB O. Dědka o přítomnosti rizik plynoucích z mzdových jednání. Několik technických korekcí v průběhu dne umazalo část cenových zisků, ceny dluhopisů přesto ukončily seanci s výrazným ziskem v ceně.
Vzhledem k závěru dne, který se opět nesl v duchu nákupů, lze i zítra ještě očekávat další posilování cen při spíše technickém obchodování, daném absencí makroekonomických dat.
Informace o výhodách a nevýhodách investice dluhopisů a mnoho dalších údajů k obligacím vám nabízíme na těchto stránkách !