...Cena ropy tak pokračuje ve svém sestupném trendu, a to téměř nepřetržitě od poloviny července, kdy se pohybovala na historických maximech a barel severomořského brentu atakoval hranici 148 USD. Hlavním zdrojem výprodejů je i nadále zejména klesající spotřeba ve Spojených státech, která se podle EIA jen za první polovinu roku snižovala o 800 tis. barelů, což byl největší propad za posledních 26 let, ale včerejšek přinesl také několik dalších událostí, které přesvědčily obchodníky o tom, že má i nadále cenu tlačit ropu na ještě nižší hodnoty. Tou první je summit zemí OPECu, který probíhá ve Vídni a který, prostřednictvím komentářů jednotlivých představitelů členských zemí, v průběhu celého dne utvrzoval obchodníky v tom, že výstupem summitu nebude nic jiného než ponechání současné těžby beze změny. Poté co se v tomto duchu vyjádřil prezident OPECu Chakib Khelil, společně s čelními představiteli Kuwaitu, Alžírska a Saudské Arábie, přišel v podvečer s podobným komentářem také venezuelský ministr pro ropu Rafael Ramirez, což byl pro obchodníky téměř definitivní signál toho, že se tentokrát žádné překvapení konat nebude. Venezuela totiž patřila, společně s Íránem, mezi zastánce nižší těžby a změna venezuelského kurzu na tomto summitu tak přišla jako překvapení. Důvodem k tomuto kroku je především obava z nižší spotřeby, která již teď začíná být ve Spojených státech aktuální a která by mohla ještě více klesat v případě, že by cena ropy začala znovu růst.
Druhým důvodem k levnější ropě se včera stala zpráva o zeslábnutí hurikánu Ike. Ten měl ještě podle dřívějších předpovědí ohrožovat ropné instalace v Mexickém zálivu, podle posledních zpráv ale zeslábnul na stupeň jedna a předpovědi nyní dokonce hovoří o tom, že velkou část ropných instalací v zálivu vůbec nezasáhne. Necelých 80% celkové produkce zálivu zatím zůstává pozastavených jednak kvůli opravám následků hurikánu Gustav a také kvůli obavám z Ika, jehož zeslábnutí nyní umožní těžařským plošinám naběhnout rychleji na plný provoz. Mexický záliv je jedním klíčových zdrojů ropy pro Spojené státy, když se v něm těží až čtvrtina veškeré domácí produkce.
V ranních hodinách se cena ropy znovu přehoupla přes stodolarovou hranici, přesto pokračuje i nadále v cestě dolů a pokud se ji podaří v nadcházejících dnech udržet se pod stodolarovou hranicí, otevře se ji prostor k dalšímu slábnutí. Druhá polovina roku totiž pravděpodobně přinese slabší hospodářský růst ve Spojených státech a útlumem si bude procházet také Evropa, což může dále podpírat spekulace na nižší spotřebu. V 8:00 se barel severomořského brentu prodával na ceně 100,59 USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)