...následně znovu nabral na síle a zpevnil o více než tři centy. Prvotní výprodej, který následoval ihned po zahájení obchodování byl způsoben reakcí obchodníků na víkendové dění v USA, které přineslo bankrot investiční banky Lehman Brothers, rychlý odprodej makléřského domu Merrill Lynch a další obavy o osud pojišťovny American International Group a banky Washington Mutual. Další rána pro americký finanční sektor, tak přinesla stopku pokračování růstu americké měny, která dokázala od poloviny července zpevnit na páru s eurem o více než 10% a které již koncem minulého týdne docházel dech poté, co vedle obav o stav finančního sektoru začali obchodníci spekulovat také na prudší než očekávaném zpomalení americké ekonomiky v druhé polovině tohoto roku. Přestože zhoršující se situace v USA a pokračování uvěrové krize byly včera mezi obchodníky tématem číslo jedna, dolar i přes tyto obavy nakonec dokázal část ze svých ranních ztrát umazat, a to i navzdory nepříznivým ekonomických datům, v čele se srpnovou průmyslovou produkcí, která se v propadala o 1,1% a skončila tak daleko za očekávaným snížením o 0,3%. Důvodem k dolarovým nákupům byly opět ceny ropy, která se poprvé od letošního února znovu podívala pod hranici 90 USD/barel, přičemž ještě v pátek uzavírala týdenní obchodování o osm dolarů výše. Ostrý výprodej byl důsledkem situace v USA, jejíž další zhoršování může přinést ještě výraznější zpomalení americké ekonomiky a následně i pokles poptávky po ropě, která podle EIA jen za první polovinu roku ve Spojených státech klesala nejostřeji za posledních 26 let. Úzká korelace mezi euro-dolarem a ropou tak i včera hrála významnou roli a cena ropy byla klíčovým faktorem, který pomohl americké měně ustát včerejší prodejní tlak.
Také dnes se obchodníci zaměří téměř výhradně na bankovní sektor v USA, i přesto však nabídne úterní seance na euro-dolaru několik makroekonomických dat, která rozhodně budou stát za pozornost. První přijdou na řadu v 11:00, kdy eurozóna zveřejní výsledky inflace, která má v srpnu zůstat beze změny na 3,8% a společně s těmito čísly bude zveřejněn i německý ZEW, jež by měl růst ze srpnových -55,5b. na -53b. Pozornost si dnes zaslouží zejména ZEW index, který minulý měsíc dokázal příjemně překvapit a který by dalším růstem mohl vnést na eurové páry opět o něco více optimismu. Německo a celá eurozóna se potýká s prudkým zpomalením hospodářského růstu a nijak příznivý není ani výhled do druhé poloviny roku, která bude poznamenána propadem domácí a především zahraniční poptávky. Určitou naději však přináší levnější ropa a slabší euro a právě tyto dva faktory by měly k růstu zářijového ZEW indexu přispět nejvíce.
Spojené státy nabídnou první zajímavější čísla ve 14:30, kdy zveřejní výsledky srpnové inflace, která by měla hlavně díky levnějšímu benzínu meziměsíčně klesat o 0,1% (předch.: +0,8%), což by poslalo meziroční ukazatel z 5,6% na 5,5%, zatímco ten jádrový by měl podle odhadů stoupat z červencových 2,5% na 2,6%. Daleko větší vliv než inflace ale může mít na kurz dolaru projev amerického ministra financí Henryho Paulsona na půdě senátního Výboru pro bankovnictví, kde se bude v 16:00 mluvit o převzetí kontroly nad hypotečními agenturami Freddie Mac a Fannie Mae a o turbulencích na finančním trhu, což jsou témata, která patří v posledních dnech mezi ta nejostřeji sledovaná. Dnes nejdůležitější fundament ale přijde na řadu až ve 20:15, kdy bude zveřejněno rozhodnutí americké centrální banky o další výši úrokových sazeb. Poslední dny přinesly ostrou korekci očekávaného vývoje sazeb a po včerejšku začali někteří z obchodníků dokonce spekulovat o tom, že by dnes Fed mohl přistoupit k jejich redukci o 25bsp. na 1,75%. My tento názor nesdílíme, protože redukce sazeb by za těchto okolností problém amerických bank neřešila a také proto, že již v minulých týdnech zaznělo několik varovných hlasů (Fischer, Stern, Krozsner, Plosser) proti inflaci přímo z FOMC . Přikláníme se proto společně s trhem k tomu, že Fed ponechá sazby beze změny na 2% a za těchto okolností bude mimořádně zajímavým hlavně komentář, který Fed zveřejní bezprostředně po samotném rozhodnutí a ve kterém může naznačit více o dalším vývoji sazeb. Naše odhady hovoří o vybalancovaném komentáři s důrazem jak na stále vysokou inflaci (která by ale měla klesat), tak na nebezpečí zpomalení hospodářského růstu, jež se už začalo zhmotňovat. Velmi zajímavé bude sledovat, zdali Fed změní svůj srpnový komentář s ohledem na probíhající turbulence na finančních trzích, které odsunuly růst sazeb na neurčito a otevřely prostor (alespoň podle vývoje Fed Funds futures) pro snížení sazeb koncem tohoto roku.