...měna. Ta zpevňovala jak na párech s vysoce úročenými měnami, na kterých jí pomáhalo uzavírání carry trades pozic, tak na páru s americkým dolarem, k němuž se znovu dostala až nadosah ceny 104 USD/JPY, a to i přesto, že noc z úterý na středu přinesla záchranu pro největší americkou pojišťovnu American International Group (AIG), která dostane od Fedu půjčku v objemu 85 mld. dolarů. Americká vláda tak dva dny poté, co odmítla pomoci bance Lehman Brothers, souhlasila s pomocí AIG, jejichž kolaps by následně mohl podle vyjádření Fedu „vést k podstatnému zvýšení sazeb na peněžním trhu, omezení bohatství domácností a k oslabení ekonomiky“. Půjčky může AIG využívat po dobu dvou let, avšak úrok z ní placený je šibeničních 850bsp. nad tříměsíční LIBOR, což by mělo pojišťovnu povzbudit v rychlém zorganizování odprodeje některých ze svých lukrativních sekcí, aby zabezpečila dostatek vlastního nového kapitálu.
Přestože tato zpráva částečně pomoha zchladit horké hlavy obchodníků, nervózní obchodování i tak převládalo. Jednodenní sazby na peněžním trhu se sice centrálním bankám po masivních injekcích likvidity povedlo částečně snížit, stále však zůstávají vysoko nad hodnotami z minulých týdnů, což platí také pro delší splatnosti. Ostrého výprodeje se v ranních hodinách dočkaly akcie britské HBOS, která je největší hypoteční bankou v zemi a která, díky růstu sazeb na mezibankovním trhu a svým cenným papírům krytých hypotékami, čelila spekulacím, že nebude schopna refinancovat své aktivity. Také tento oheň se nakonec ale podařilo částečně uhasit poté, co začala o odkupu HBOS jednat další britská banka Lloyds TSB, a to za aktivní spoluúčasti ministerského předsedy Gorgona Browna. Jen několik hodin před tím než se o případném nákupu začalo vážně uvažovat, přitom další britská banka Barclays oznámila, že koupí velkou část zbankrotované Lehman Brothers za necelé dvě miliardy dolarů. Finanční trhy a bankovní sektor si tak procházejí nebývalým zemětřesením, což obchodníkům rozhodně nepřidává na jistotě a ti se tak uchylují k bezpečným přístavům jakými jsou právě japonský jen, dluhopisy, nebo např. zlato, jehož cena včera vyletěla krátce až na 893 USD/tr. unc. a za jeden den tak vzrostla o 15%.
Co se ekonomických dat týká, těmi nejzajímavějšími byly americké výsledky z trhu s bydlením, které však obchodníkům na optimismu rozhodně nepřidaly. Počty nově udělených stavebních povolení v srpnu zamířily po více než půlroční konsolidaci až na 17-leté minimum, když klesaly na 0,85 mil. (oček.: 0,93 mil.) a podobně si vedly také počty nově zahájených staveb, které se propadly na 0,90 mil. (oček.: 0,95 mil.). O tom zdali jde pouze o krátkodobý výkyv, nebo náznak dalšího prohlubování jejich propadu, napoví více až další měsíc, avšak srpnová čísla přívětivě rozhodně nevypadají, obzvláště pak v době, kdy vrcholí finanční krize a americká ekonomika by měla začít opět zpomalovat. Na kurz dolaru ale včera měla tato čísla jen minimální dopad, když se obchodníci zajímali hlavně o další osud amerického finančního systému. Dnešní obchodování nabídne z USA pouze tradiční počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 440 tis., předch.: 445 tis.) a philadelphský Fed index za měsíc září, který by měl růst z -12,7b. na -10b. Daleko větší pozornost bude ale i dnes věnována tomu, jak se dále vyvíjí situace na finančních trzích, kde zatím napětí nijak nepolevuje. V případě, že bude i dnes nervozita přetrvávat, bude to právě japonský jen, který by na této vlně nervozity mohl i nadále profitovat. Velký otazník přitom stále visí například nad největší americkou spořitelnou Washington Mutual, nebo nad makléřskými společnostmi Goldman Sachs a Morgan Stanley, které sice v úterý zveřejnily lepší než očekávané hospodářské výsledky, přesto jsou pod drobnohledem prodejním tlakem kvůli tomu, jak dopadly další dva makléřské domy Lehman Brothers a Merrill Lynch, které jsou již minulostí. V 8:00 se japonská měna na páru s dolarem prodávala na ceně 104,64 USD/JPY.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)