Forex: Britská data příjemně překvapila. Pozornost všech ale nadále upřena na bankovní sektor a finanční trhy

18.09.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


Británie dnes dopoledne zveřejnila první zajímavější ekonomická data, v podobě výsledků maloobchodních prodejů. Ty v srpnu příjemně překvapily růstem...

...o 1,2%, což byl výsledek převyšující nejen červencový růst o 0,9%, ale zároveň číslo vysoko nad očekáváním analytiků, kteří počítali s propadem o 0,4%. Jak dnes uvedla Britská statistická kancelář, růstu domohly především větší objemy tržeb z prodeje oděvů a obuvi, které rostly o 4,1%. Ty jsou však značně volatilní a bude zapotřebí srovnat srpnová čísla až s výsledky z nadcházejícího měsíce. Ve stejný čas jako maloobchodní prodeje (10:30) pak v Británii přišla na řadu také meziroční dynamika růstu peněžní zásoby (M4). Ta se zvyšovala o 11,5% (předch.: 11,2%) a rovněž překonala původní odhady, které počítaly s růstem kolem 10,6%. Přestože dnes Británie nabídla poměrně příznivá čísla, libra na ně reagovala jen minimálně a po krátkém růstu na 1,8250 GBP/USD se vrátila zpět k ceně 1,82 GBP/USD. Ještě v ranních hodinách se přitom na páru s dolarem prodávala pod hranicí 1,81 GBP/USD.

Obchodníky dnes ale více než ekonomická data zajímá vývoj na finančních trzích, který je i dnes velmi bouřlivý. V 9:00 oznámila americká centrální banka rozšíření swapových linek o 180 mld. dolarů, aby tak pomohla zvýšit dolarovou likviditu a snížit krátkodobé úrokové sazby na peněžních trzích mimo USA. Za tímto účelem proto byly rozšířeny již existují swapové linky s ECB o 55 mld. dolarů na 110 mld., dále se Švýcarskou centrální bankou o 15 mld. na 27 mld. a nově poskytuje Fed ode dneška dolarovou likviditu také Bank of Japan (60 mld.), Bank of England (40 mld.) a Bank of Canada (10 mld.). Centrální banky tak stupňují svůj boj s finanční krizí za což je dnes odměňují obchodníci novými, i když opatrnými nákupy akcií, které se v Evropě dokázaly dostat do zelených čísel. Částečné uklidnění přinesla také dnes potvrzená dohoda o odkupu HBOS britskou Lloyds TSB, která za banku s největším portfoliem hypoték v Británii zaplatí 21,7 mld. dolarů. V hledáčku jsou také další akvizice, tentokrát ve Spojených státech, kde se hledá kupec pro největší americkou spořitelnu Washington Mutual, která by mohla být rozprodána po částech mezi některé z největších bank v USA a prodej je dnes velmi často skloňován také ve spojení s dalším makléřským domem Morgan Stanley. Na FX zatím slábne zejména dolar, který ztrácí ke všem nejvíce obchodovaným měnám. Mírné zklidnění nervozity, společně s koordinovanou akcí centrálních bank pak škodí také japonskému jenu, který slábne především na párech k vysoce úročeným měnám.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE