...plán na podporu americkým bankám jehož hlavním cílem by mělo být udělení pravomoci ministerstvu financí na vykupování toxických cenných papírů z bilancí amerických bank, a to až v objemu 700 mld. dolarů. Součástí plánu i nadále zůstává dělení finančních prostředků pro ministerstvo financí, které nedostane bianco šek na 700 mld. dolarů, ale pouze na 250 mld. s tím, že dalších 100 mld. bude uvolněno až na žádost prezidenta a 350 mld. po opětovném projednání Kongresem, který musí rozhodnout do 15 dnů. Vedle těchto opatření dále tento plán zahrnuje omezení možnosti tzv. zlatých padáků pro vedoucí pracovníky bank, které požádají ministerstvo financí o participaci na plánu a zůstávají také opatření, která by měla pomáhat majitelům hypoték, kteří nejsou schopni své závazky splácet. Poté, co v pondělí tento plán odmítli představitelé sněmovny reprezentantů (zejména hlasy republikánů), přišli zákonodárci s jeho modifikacemi, aby byl schůdnější pro senát. Ty zavádí růst objemu pojištěných vkladů u Federální pojišťovny depozit (FDIC), který byl navýšen z původních 100 tis. dolarů na 250 tis. dolarů a některé daňové slevy. FDIC si navíc nyní bude moci půjčovat od ministerstva financí až do roku 2009 neomezené objemy finančních prostředků, přičemž dřívější limit činil 30 mld. dolarů.
Po schválení modifikovaného návrhu horní komorou Kongresu za sebou američtí zákonodárci mají stále pouze polovinu práce, když návrh putuje zpět do Sněmovny reprezentantů, kde se o něm bude rozhodovat buď dnes, spíše ale až zítra. Návrhy na rozšíření limitů pro pojištění u FDIC a daňové slevy by měly být hlavním “úplatkem“ pro republikány, kteří toto pondělí hlasovali proti, avšak až hlasování ukáže, zdali dostatečným. Existují navíc obavy, že by snižování daní mohlo narazit u některých demokratických senátorů. Přestože se tak jedná o první krok směrem ke schválení plánu, ten druhý a nejdůležitější zákonodárce ještě čeká.
Akciové indexy v Asii na dnešní zprávu reagovaly poněkud vlažně, když se v ranních hodinách pohybovaly mírně v červených číslech (Hang Seng -1,30%, Nikkei225 -1,49%). Dokud plán nebude schválen i dolní komorou a dokud ministerstvo nezačne s jeho realizací, situace pro banky, zoufale se snažící sehnat likviditu, se bude nadále měnit pouze k horšímu a finanční krize pokračovat.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)