...pomáhaly dolaru na páru s eurem navýšit své zisky a zpevnit až pod hranici 1,35 EUR/USD, kde se naposledy prodával před necelými 14 měsíci. Víkendové jednání mezi čtyřmi největšími zeměmi v Evropě, oznámení Německa, Řecka a Dánska, které se zaručily za veškeré domácí vklady, navýšení vládní podpory pro Hypo Real Estate z 35 mld. euro na 50 mld. a rychlý odprodej belgické Fortis francouzské BNP Paribas jen týden poté, co Fortis podpořily finanční injekcí země Beneluxu, to vše hovořilo v neprospěch společné měny, která slábla nejen k dolaru, ale také k japonskému jenu, ke kterému se prodávala nejníže od dubna 2006, když zeslábla až pod hranici 140 EUR/JPY.
Finanční krize se v minulých týdnech naplno přelila ze Spojených států do Evropy, kde se do problémů začíná dostávat stále více bank pro které je čím dále tím obtížnější financovat své aktivity, kvůli prudkému růstu úrokových sazeb na mezibankovním trhu, které jsou vysoko nad oficiálně stanovenými sazbami centrálních bank. Tam se drží i přesto, že se minulý pátek podařilo schválit záchranný plán pro americké banky, který uděluje ministerstvu financí pravomoc vykupovat cenné papíry z bilancí bank, což by mohlo pomoci snížit napětí na mezibankovním trhu a ulevit nejen americkým, ale i evropským bankám, jejichž expozice vůči těmto toxickým cenným papírům je sice daleko nižší, avšak krize důvěry se jich týká stejně intenzivně jako bank v USA.
Včerejší obchodování nepřineslo z Evropy a ze Spojených států žádná nová ekonomická data a tak první zajímavější čísla přijdou na řadu až v průběhu dnešní seance. Ta nabídne mezi nejzajímavějšími fundamenty německé výsledky továrních objednávek, jejichž objem se v červenci snižoval poosmé v řadě a až v srpnu by měl podle odhadů poprvé růst, i když pouze o 0,2% (předch.: -1,7%). Prudký propad továrních objednávek z minulých měsíců je jasným důkazem snižující se zahraniční poptávky, kterou tlumilo silné euro a zpomalující světová ekonomika, avšak poslední oslabení společné měny, které trvá od polovině července až doteď, by tento trend mohlo začít pozvolna otáčet, což by byl dobrý signál evropskému průmyslu, který by mohl vést až k mírnému oživení průmyslové produkce začátkem příštího roku.
Spojené státy sice nenabídnou ekonomická data, i tak bude odpolední seance poměrně zajímavá, když v 17:00 pomluví Gary Stern o současné finanční krizi a v 19:15 poté ještě vystoupí ve Washingtonu Ben Bernanke, který bude mluvit o výhledu pro americkou ekonomiku. Tím asi nejzajímavějším však bude až ve 20:00 zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC na kterém Fed 16 září rozhodl o ponechání sazeb beze změny na 2%. Rozhodnutí Fedu tehdy nenaplnilo četné spekulace, které očekávaly snížení sazeb v reakci na problémy, do kterých se dostal americký finanční sektor po pádu Lehman Brothers. Co více, Fed ve svém doprovodném komentáři jen lehce korigoval své předchozí stanovisko, když zdůraznil zvýšená nebezpečí útlumu ekonomické aktivity a zároveň upozornil na stále vysoké nebezpečí inflačních tlaků. Fakt že se Fed věnoval v komentáři finanční krizi jen okrajově poměrně jasně naznačoval, že tou dobou členové FOMC neměli v úmyslu bojovat s vysokými sazbami na mezibankovním trhu dalším uvolňováním měnové politiky a spíše se zaměřovali na