...po více než dvou letech podíval pod hranici 10000 a pražská burza zažila historický jednodenní propad. Ve výrazně červených číslech skončily i další trhy sektoru emerging markets, jako například brazilský Bovespa nebo ruský MICEX. Tyto ekonomiky byly postiženy i přesto, že s kreditní krizí nemají příliš společného, problém však leží v jejich závislosti na západním kapitálu, který je hlavním hnacím motorem růstu rozvojových zemí a zemí třetího světa. Volatilita se včera celosvětově pohybovala na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Negativní náladu podpořil i fakt, že ropa uzavřela hluboko pod hranicí 90 USD za barel. Navíc kreditní krize se čím dál tím více prohlubuje a rozšiřuje se do všech koutů světa.
Během dne přišel FED s plánem na záchranu amerického průmyslu, který se potýká s problémy s operativním financováním a Bernanke chce odkoupit krátkodobé závazky největších společností. To by znamenalo krok to neprozkoumaných vod, jelikož by se Fed v podstatě stal věřitelem soukromých firem nebankovního sektoru. Zároveň dojde k další snaze povzbudit skomírající banky placením úroku 1.25% z nadbytečných rezerv, které tyto banky budou udržovat.
Výhled na příští týdny není nejrůžovější. Banky stále nemají kapitál a prvky globální recese začínají vyplouvat na povrch. Napomáhá tomu i skutečnost, že Evropská unie není schopna se dohodnout na jednotném plánu oživení ekonomiky, ale naopak nechává jednotlivé vlády, ať se postarají o své vlastní problémy. Přitom se objevují názory, že krize globálního měřítka by měla být řízena globálními opatřeními. Dnes by mohly trhy mírně korigovat včerejší prudký propad, což potvrzuje i otevření pražské burzy, která byla ráno necelé procento v plusu. DAX rostl více než 1,5%.
Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)