Významné centrální banky světa se rozhodly koordinovaně snížit úrokové sazby a uvolnit tak alespoň částečně obrovské napětí, které panuje na finančních trzích a pokusit se tímto krokem o navrácení důvěry v bankovní systém.
Fed, ECB, BoE, BoC a švédská Riksbank snížily svou hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. BoJ se tohoto kroku nezúčastnila, nicméně jej plně podpořila. Centrální banka Švýcarska snížila sazby o čtvrt procenta. Banky tímto rozhodnutím reagují na velmi depresivní stav finančního světa, kdy prakticky neexistuje mezibankovní trh, ztráty kapitálových trhů rostou do obřích rozměrů a investorská důvěra se pomalu rovná nule. Např. americký akciový trh zaznamenává nejstrmější roční propad akciových indexů od roku 1937.
Toto koordinované rozhodnutí trhy překvapilo, i když nepodložené zprávy podobného obsahu se již objevily na začátku týdne. I ta nejposlednější vyjádření představitelů ECB úplně nevylučovala okamžitý zásah, bude-li potřeba. Inflační rizika již nebyla tím nejhlavnějším tématem. Zdá se, že centrální banky se shodly na tom, že v následujících měsících nepředpokládají druhé kolečko akcelerace spotřebitelských cen a spíše, spolu s poklesem cen komodit, očekávají rychlejší snížení inflace.
Evropské akciové trhy na toto rozhodnutí bezprostředně po oznámení zareagovaly velmi pozitivně a odmazaly řádnou porci dnešních ztrát. Americké indexy otevřely v zelených číslech. Ceny krátkodobých úrokových futures na euribor se nejprve vyšvihly o téměř 20 bazických bodů, aby následně o 25 bodů spadly. Ukazuje to tak na obrovskou volatilitu, která nyní finanční futures provází a i skutečnost částečného ocenění tohoto kroku. Ceny krátkodobých úrokových futures totiž v posledních dnech velmi posilovaly.