Americká ekonomika dnes zveřejňovala sadu důležitých čísel, která jistě měla potenciál s trhem vážněji zahýbat. Po delší době tak mohl být brán fundament zase vážněji.
Trh zejména čekal na report o maloobchodních tržbách, který měl poukázat na slabší kondici spotřebitelů. Výsledek domněnku trhu ještě předčil, když meziměsíční pokles tržeb v maloobchodním sektoru dosáhl -1,2%, jde tak o největší propad od srpna roku 2005. Analytici očekávali mírnější propad tržeb a sice o – 0,7%. Tržby očištěné od prodejů aut se snížily o -0,6% , dvojnásobně větším tempem, nežli předpokládali analytici.
Neméně zajímavý byl vývoj výrobních cen za měsíc září. Očekávalo se, že index výrobních cen potvrdí předpovědi uvadajících inflačních rizik spolu se slábnoucí ekonomickou výkonností. Výrobní ceny se za měsíc září snížily dle předpokladu trhu, jde tak již o druhý pokles v řadě. Překvapivě se vyvíjely ceny očištěné od vlivu cen energií a potravin, tzv. jádrové ceny, ty totiž vzrostly o 0,4% oproti očekávanému růstu o 0,2%.
Tyto dvě top ekonomické události dneška doplnil index průmyslové aktivity regionu New York, který se propadl velmi ostře a zaznamenal dramatický úbytek průmyslových objednávek. Jde o první z indexů průmyslové aktivity mapujících situaci v nejvýznamnějších regionech USA, který byl zveřejněn za měsíc září.
Celkově tak soubor dnešních čísel nedopadl pro americkou ekonomiku dobře. Propad ekonomického růstu může být daleko větší, než se všeobecně očekává. Druhá polovina roku tak bude patrně ve znamení ostřejšího propadu HDP, některé indikátory se již pohybují v recesních číslech. Obchodníci bezprostředně po dnešních číslech zareagovali nákupy krátkodobých úrokových futures na eurodolar a zvyšovali tak sázky na další možné snížení sazeb na konci měsíce, kdy bude zasedat Fed. Ceny futures již nyní mají plně započítaný čtvrt procentní „cut“, pravděpodobnost půl procentního vzrostla na 20%.