...současnosti jednu z nejvíce skloňovaných otázek, a to jak rychle zpomaluje hospodářství v Evropě a ve Spojených státech. Ekonomický kalendář přinese velice zajímavá čísla již první den tohoto týdne, když jsou v pondělí dopoledne kle zveřejnění připraveny německé výsledky říjnového indexu IFO, sloužícího jako barometr nálady mezi firmami, jež by se měl podle odhadů analytiků propadnout ze zářijových 92,9b. na 91,2b. Odpolední seance pak z Evropy přinese ještě projev šéfa ECB Tricheta a Spojené státy nabídnou další čísla z trhu s bydlením, v podobě zářijového počtu prodaných nových domů (oček.: 452 tis., předch.: 460 tis.). Zajímavá čísla jsou pak ke zveřejnění nachystána také v noci z pondělí na úterý, a to výsledky japonských maloobchodních prodejů, které mají podle většinového očekávání v září klesat o 0,2% (předch.: +0,7%). Úterní obchodování zahájí opět čísla z Německa, tentokrát v podobě indexu spotřebitelské důvěry (GfK) (oček.: 1,5b., předch.: 1,8b.), zatímco Spojené státy přinesou Case-Shillerův index, měřící změnu průměrné ceny domů ve dvaceti amerických metropolích, který by měl pokračovat ve více než dvouletém propadu a v srpnu meziročně klesat z červencových -16,3% na -16,6%. Také z USA se pak obchodníci dočkají indexu spotřebitelské důvěry (oček.: 52,2b., předch.: 59,8b.), který doprovodí ve stejný čas zveřejněný index výrobní aktivity v richmondském okrsku federálního rezervního systému, který je očekáván v říjnu klesat z -18b. na -20b.
Středeční obchodní seance nabídne první říjnové odhady německého meziročního CPI (oček.: 2,4%, předch.: 2,9%), avšak největší pozornost bude věnována Spojeným státům, které přinesou zářijovou dynamiku růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž objem by měl výrazně klesat již druhým měsícem v řadě, tentokrát o 1,2% (předch.: -4,8%), přičemž večerní seance přinese ještě další market mover, a to rozhodování Fedu o úrokových sazbách. Ty americká centrální banka snížila začátkem října, společně s ostatními centrálními bankami v koordinovaném boji s finanční krizí o půl procentního bodu a většinová očekávaní počítají s tím, že dalšího půl procenta přidá také ve středu, což by poslalo sazbu federálních fondů na pouhé 1%.
Také čtvrtek přinese jeden zajímavý fundament z Německa, a to říjnová čísla z pracovního trhu, kde by měla klesat nezaměstnanost o 10 tis. osob (předch.: -29 tis.), zatímco míra nezaměstnanosti je očekávána zůstat beze změny na 7,6%. Dopolední seance pak nabídne ještě spotřebitelskou důvěru eurozóny (oček.: -21b., předch.: -19b.), avšak to nejzajímavější zveřejní opět až Spojené státy, které odpoledne přinesou předběžné odhady růstu HDP za 3Q. Ten by měl po přepočtu na celý rok klesat o 0,5%, zejména díky očekávanému propadu spotřebitelských výdajů (-1,1%), což je výrazné zhoršení oproti růstu o 2,8% z předchozího čtvrtletí, které bylo podepřeno fiskálními stimuly a silným příspěvkem čistého exportu. Spojené státy dále zveřejní ještě tradiční počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 478 tis., předch.: 478 tis.) a pozornost si v noci ze čtvrtka na pátek zaslouží také Japonsko, které nabídne meziroční zářijový růst CPI (oček.: 2,1%, předch.: 2,1%), meziroční růst spotřebitelských výdajů, které mají v září klesat stejně jako v srpnu o 4% a rozhodování o úrokových sazbách, jež však nikoho nepřekvapí, když ty zůstanou téměř jistě beze změny na 0,5%.
Ani v poslední den tohoto týdne nebude výjimkou, že jej otevřou čísla z Německa, tentokrát jeho zářijové maloobchodní prodeje (oček.: -1%, předch.: +1,9%), po kterých následuje předběžný (flash) odhad říjnového růstu CPI v eurozóně, který má pokračovat ve snižování, a to ze zářijových 3,6% až na 3,2%. Říjnový CPI zveřejní ve stejný čas také Itálie (oček.: 3,4%, předch.: 3,8%) a poté se již zájem přesune opět na druhou stranu Atlantiku, kde nejprve nabídne Kanada srpnový růst HDP (oček.: -0,3%, předch.: +0,7%), aby následně zaplavily obchodníky ekonomickými daty Spojené státy. Ty si na závěr týdne připravily pro obchodníky výsledky jádrového PCE indexu, měřícího růst cen ve spotřebě zboží a služeb (oček.: 2,5%, předch.: 2,6%), na který naváží zářijové osobní příjmy (oček.: +0,2%, předch.: +0,5%) a osobní výdaje (oček.: -0,2%, předch.: 0%) a poté ještě říjnový index spotřebitelské důvěry (Michigan), který má růst ze zářijových 57,5b. na