Ropa
Propad na hodnotu téměř 18-ti měsíčního minima zaznamenal v rámci minulého týdne na burze New York Mercantile Exchange nejaktivnější prosincový futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Černé zlato tak oslabilo až na 62,65 dolarů za barel. Výjimkou se stala pouze pondělní obchodní seance, kdy na základě očekávání, že OPEC přistoupí ke snížení denních limitů těžby ropy až o 2 milióny barelů, posílilo černé zlato o více jak 2 dolary na barel. Zmíněné očekávání se nakonec změnilo ve skutečnost a Opec ke konci minulého týdne opravdu přistoupil ke snížení denních limitů těžby v rámci této organizace o 1,5 miliónů barelů, ovšem na vývoj ceny ropy na burze Nymex neměl tento čin faktický efekt. Mezi hlavní příčiny poklesu ceny černého zlata řadíme růst amerického dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn a především pak vůči euru, kde dolar posílil až na hranici třiceti měsíčního maxima. Ruku v ruce s výše zmíněným poklesl na trhu zájem o energie, drahé kovy a komodity všeobecně. Hřebíček do rakve znamenaly pro cenu ropy pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky, jež ve Spojených státech vykázaly dvakrát po sobě nárůst komerčních zásob energií. U ropy celkově o 8,8 miliónů barelů a u benzínu dokonce o 9,7 miliónů barelů.
Zlato
Na nejnižší hodnotu za posledních více jak 12 měsíců oslabila v rámci minulého týdne cena nejaktivnějšího prosincového futures kontraktu na zlato na burze Comex division New York Mercantile Exchange. Hlavním důvodem bylo posílení hodnoty amerického dolaru, což snížilo zájem o zlato jako alternativní investici. Jedním z faktorů, jež v uplynulém týdnu působily na růst amerického dolaru, byly spekulace, podle nichž Evropská centrální banka sníží základní úrokovou sazbu v ještě rychlejším sledu, než tomu bylo u Centrální banky ve Spojených státech, která od září roku 2007 snížila svou základní úrokovou sazbu již o 3,75 % na 1,5 %. Posilující dolar a ztráty na akciových trzích, kde například index Dow Jones propadl na nejnižší úroveň za 6 a 1/2 roku 7877 bodů, přinutily v minulém týdnu investory prodávat zlato kvůli navýšení vlastní hotovosti. Zatímco od počátku letošního roku posílila hodnota amerického dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn o 11 %, zaznamenala cena zlata ve stejném období pokles o 12 procent.
Měď
Největší propad ceny byl v minulém týdnu zaznamenán u nejaktivnějšího prosincového futures kontraktu na měď. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou dosáhl u zmíněného kontraktu v rámci předešlého týdne 60,85 dolarů na metrickou tunu. Z důvodu celosvětově zpomalujícího ekonomického růstu a s tím ruku v ruce jdoucím snížení poptávky propadla v rámci minulého týdne cena nejaktivnějšího futures kontraktu na měď na hodnotu tříletého minima. Největší ranou do zad prosincového kontraktu byla ve zmíněném týdnu vládní zpráva čínského Národního statistického úřadu v Pekingu, jež odhalila fakt, že hrubý domácí produkt této největší asijské ekonomiky rostl ve 3. čtvrtletí 9 % roční mírou, což představuje nejhorší výkon této ekonomiky od roku 2003. Čína v současnosti stále platí za největšího spotřebitele mědi na světě. Futures na měď s prosincovým termínem dodání ukončil poslední obchodní seanci minulého týdne na burze Comex uzavírací cenou 168,65 centů za váhovou libru.
Pšenice
Ačkoliv by nízká cena pšenice měla hovořit pro zvýšení poptávky po amerických zásobách této komodity, opak se v předešlém týdnu ukázal být pravdou. Příčinou pokračování v sestupném trendu se staly známky skutečnosti, že ani momentální velmi nízká cena pšenice, jež je v současnosti nejnižší za posledních 16 měsíců, není pro růst poptávky po amerických zásobách zmíněné komodity dostatečným stimulem. Podle zprávy amerického ministerstva zemědělství dosáhl v týdnu končícím 16. října export pšenice z U.S. objemu 16,1 miliónů tun, což v porovnání s týdnem předešlým představuje pokles vývozu o 34 %. Hlavními důvody letošního 36-ti procentního propadu ceny zmíněné zrniny jsou především snižující se poptávka po pšenici v rámci Spojených států a také celosvětově zvyšující se produkce. Příkladem může být očekávání nadprůměrné úrody v rámci stávajícího marketingového roku v Austrálii. Páteční obchodní seanci uzavřel prosincový futures kontrakt na pšenici hodnotou 516,25 centů za bušl.
Robert Černík
Colosseum a.s.