...0,3%, což byl sice výsledek daleko horší než 2,8% růst z předchozího čtvrtletí, zároveň však údaj lepší než neočekávaný propad o 0,5%. Jak akciové indexy, tak nakonec také dolar reagovaly na tato čísla poměrně příznivě a zatímco americký DJIA pokračoval v růstu, když si po uzavření připisoval 2,11%, dolar po ranním propadu až na 1,33 EUR/USD uzavřel včerejší obchodování na ceně 1,2850 EUR/USD. Ačkoliv výsledky hospodářského růstu nevypadají na první pohled až tak zle, druhý pohled prozrazuje, že se jedná spíše o labutí píseň americké ekonomiky a že bude ještě daleko hůře. Podle očekávání se staly největší brzdou růstu spotřebitelské výdaje, které však slábly o děsivých 3,1% (oček.: -1,1%), což byl nejhlubší propad za posledních 28 let. Výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby, tedy auta, nábytek, elektroniku apod. se navíc zřítily o více než 14%, což jasně napovídá o tom, co očekávat od nadcházejících měsíců. Pojedenácté v řadě v 3Q navíc klesaly také hrubé soukromé domácí investice (-1,9%), které stáhly dolů zejména investice do nemovitostí (-19,1%). To je přímým důsledkem situace na trhu s bydlením, která se navíc podle posledních čísel začala v 3Q ještě zhoršovat, k čemuž bude i nadále pomáhat zářijové vypuknutí druhé vlny finanční krize, která již ve 4Q dolehne na americkou ekonomiku velmi tvrdě. Příznivě naopak překvapil export, jež stoupal o 5,9%, zatímco import klesal o 1,9%, avšak ani od zahraničního obchodů díky silnému dolaru a zpomalující světové ekonomice již do dalších čtvrtletí takovou pomoc očekávat nemůžeme. Záchranou se tak pro Spojené státy staly vedle exportu pouze zásoby a zejména vládní výdaje (+5,8%), bez jejichž pomoci by se anualizovaný propad HDP dostal až na 2%. Sečteno a podtrženo, situace je i přes opticky lepší výsledky vážná a čtvrté čtvrtletí bude pro americkou ekonomiku bolestivé.
Krátkodobý optimismus však včera pomohl americké měně v růstu, žádné výraznější zhodnocení ale dolaru umožněno nebylo, když obě evropské měny podpíral růst na akciových trzích. Ty se šplhaly výše mj. také kvůli poměrně dobrým hospodářským výsledkům některých velkých společností (Deutsche Bank, Shell, Exxon Mobil), avšak vzhledem k tomu, že dopad finanční krize, levnější ropy a zpomalující světové ekonomiky bude viditelnější až v nadcházejících čtvrtletích, díváme se k tomuto silnému růstu z posledních dnů s určitou nedůvěrou. Přehnaný optimismus je na místě krotit také u včerejšího propadu tříměsíčního dolarového LIBORu, který klesal z 3,42% na 3,193%, což však bylo pouze odpovědí na středeční snížení sazeb Federálního rezervního systému, přičemž spread mezi LIBORem a sazbou federálních fondů dokonce o 23bsp. narostl na 219bsp.
Dnešní obchodování bude na ekonomická data znovu bohaté, i když nepřinese takové market movery jaké nabídlo včera. Čísla z eurozóny, která nabídne v 11:00 říjnový CPI (oček.: 3,2%, předch.: 3,6%), tentokrát budou hrát pouze druhé housle a větší pozornost si tak získají až americká data. Ta přinesou ve 13:30 zejména zářijovou dynamiku růstu osobních příjmů (oček.: 0,2%, předch.: 0,5%) a výdajů (oček.: -0,2%, předch.: 0%), které čeká i nadále značný útlum, jež je přímým důsledkem všech současných problémů, ať jde o výrazné zhoršení na trhu práce, či zpomalování hospodářské aktivity. Za pozornost dnes bude stát také chicagský PMI (14:45), jež má podle většinových odhadů v říjnu klesat z 56,7b. na 48,5b., což se nám však zdá, vzhledem extrémnímu propadu ostatních ukazatelů výrobní aktivity napříč Spojenými státy, jako poměrně optimistický scénář. Podobný pohled pak máme také na říjnový index spotřebitelské důvěry (14:55), jež má podle očekávání dokonce nepatrně růst (o 0,2b. na 57,7b.), avšak jak ukázal již podobný průzkum zveřejněný v úterý, důvěra spotřebitelů se v říjnu dostala na bod mrazu.
Dolar se dnes k ránu pokračoval v růstu a krátkodobě má stále prostor ke zpevňování, když je obchodníky v posledních týdnech využíván jako bezpečný přístav, který podle nás bude ještě zapotřebí poté, co uvadne optimismus ohledne výsledků za 3Q a obchodníci se více soustředí na nadcházející dvě čtvrtletí. V 8:00 se americká měna na páru s eurem prodávala na ceně 1,2793 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)