...a Itálie. Podle očekávání, v obou zemích produkce slábla, když se ve Francii snižovala o 0,5%, což byl o desetinu lepší výsledek než očekávaný propad o 0,6%, zatímco v Itálii se produkce propadla o 2,1% a skončila tak poměrně daleko pod očekáváním, která počítala se snížením o 1,6%. Jak ve Francii, tak v Itálii klesala průmyslová výroba za posledních pět měsíců hned čtyřikrát a tak jsou tyto výsledky pouze potvrzením trendu, který povede k dalšímu útlumu výrobní aktivity a nastartování recese, do které by obě země, společně s Německem, měly oficiálně vstoupit po zveřejnění výsledků HDP za 3Q, které je očekáváno klesat již druhým čtvrtletím v řadě. Dopolední obchodování dnes nabídlo vedle průmyslové produkce ze zemí eurozóny ještě zajímavé výsledky z Británie, v podobě říjnového PPI pro vstupní a výstupní ceny, který dnes posvětil agresivní snížení úrokových sazeb Bank of England z minulého týdne. Zatímco výstupní ceny, v říjnu klesaly o 1% (oček.: -0,2%), ceny vstupů se meziměsíčně snížily o propastných 5,6%, přičemž odhady počítaly se snížením o 2,6%. Index cen výrobců je spolehlivým ukazatelem budoucího růstu cen a ten bude téměř jistě zpomalovat, když se meziroční ceny vstupů snížily ze zářijových 24% skokově až na 13,8%, což reflektuje zejména prudké snižování cen ropy na světových trzích.
Akcie v Evropě dopoledne navázaly na ranní Asii a dostaly se do zelených čísel, k čemuž dopomohla zejména zpráva z Číny, kde se vláda chystá za podepření ekonomiky a zabránění výraznějšího zpomalení hospodářského růstu utratit necelých 600 mld. dolarů, což představuje zhruba 15% čínského HDP. Pozitivně na tuto zprávu reagovaly zejména akcie velkých průmyslových a těžařských firem jako Rio Tinto (+14,8%), či Siemens AG (+7,2%), když značná část z tohoto balíčku půjde na výstavbu infrastruktury. V 11:00 tak německý DAX rostl o 3,52%, zatímco si CAC40 připisoval 3,49% a britský FTSE100 byl výše o 3,39%.
Na FX slábne pod tlakem opětovného příklonu k akciím a rizikovějším investicím v dopoledních hodinách zejména americký dolar, který se k euru dostal až nadosah hranice 1,29 EUR/USD a japonský jen, jež neslábne pouze k vysoce úročeným měnám, ale také na páru s americkým dolarem, kde se v 11:00 prodával na ceně 99,20 USD/JPY. Cena ropy i přes zpevnění z brzkých ranních hodin nadále osciluje pod 60 USD za barel (brent) a dražší je také zlato, které se vyhouplo nad 750 USD/tr. unc.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)