Týden na komoditních trzích

10.11.2008 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jednou nahoru, jednou dolů. Tak se v rámci minulého týdne pohybovala cena nejaktivnějšího futures kontraktu na americkou lehkou ropu...

Ropa

 

Jednou nahoru, jednou dolů. Tak se v rámci minulého týdne pohybovala cena nejaktivnějšího futures kontraktu na americkou lehkou ropu na burze New York Mercantile Exchange. Nejdříve posílení zmíněného futures kontraktu o více jak 6 dolarů na barel bylo způsobeno především úterním značným růstem akciových indexů a poklesem hodnoty amerického dolaru, jež zvýšil poptávku po komoditách jako formách protiinflačního zajištění. Cena ropy se tak během zmíněného dne dočasně dostala až na hodnotu 71,77 dolarů za barel. Obrat přišel vzápětí. Výsledek americké vládní statistiky, podle níž v poslední době klesá poptávka po surovinách ze strany Číny, nejsilnější asijské ekonomiky, a snížení odhadu celosvětové poptávky po černém zlatě pro rok 2009 o 450 tisíc barelů na 87,21 miliónů barelů denně organizací OPEC, byly hlavními důvody poklesu ceny černého zlata zpět pod hranici 64 $ za barel. Jedním z dalších faktorů, jež na konci minulého týdne udržel prosincový futures kontrakt na ropu pod hodnotou 62 dolarů za barel, byl výsledek pravidelné vládní statistiky ohledně vývoje komerčních zásob ropy, benzínu a destilátů v U.S., jež ve zmíněném období vykázal nečekaný nárůst zásob benzínu o více jak 1,1 miliónu barelů a také destilátů, v nichž je zahrnut pro přicházející zimu důležitý topný olej, o více jak 1,2 miliónu barelů. Páteční obchodní seanci tak prosincový futures na černé zlato uzavřel na hodnotě 61,04 $ za barel.

 

Zlato

 

Podobně jako cena ropy se na burze Comex division New York Mercantile Exchange v minulém týdnu vyvíjela cena nejaktivnějšího prosincového futures kontraktu na zlato. Hlavní příčinou úterního největšího posílení zlata minulého týdne a zároveň posledních 6 týdnů byl pokles hodnoty amerického dolaru , jež zvýšil poptávku po zlatě jako formě alternativní investice. Odpoutávajíce se od hodnoty týdenního minima posílilo například euro vůči dolaru o 3,1 % na hodnotu 1,3048. Následoval pokles o 27,6 dolarů na unci, jež přišel poté, co Reuters/Jefferies CRB index 19 nejdůležitějších komodit oslabil v rámci následující seance o 2,6 %, přičemž vedoucí úlohu zaujaly klesající ceny energií. Oslabení hodnoty amerického dolaru vůči euru o 1,1 % poté, co vládní zpráva odhalila nárůst nezaměstnanosti v U.S. na nejvyšší úroveň od roku 1994, byla příčinou posílení nejaktivnějšího prosincového futures kontraktu na zlato na burze Comex o 2 dolary na uzavírací cenu 734,20 $ za trojskou unci. 

 

Kukuřice

 

Kukuřice otevřela předešlý obchodní týden na hodnotě 398 dolarů za bušl. Podobně jako u pšenice znamenaly první dvě obchodní seance pro zmíněný kontrakt období značného růstu, za kterým stály především spekulace, podle kterých vládní pomoc U.S. bankovnímu sektoru a snížení základní úrokové sazby Fedem na 1% pomohou ve Spojených státech oživit poptávku a spotřebu po komoditách, především pak energiích. Mezi další důvody řadíme oslabení amerického dolaru a hlavně úterní prudký růst ceny černého zlata, na jehož základě obvykle roste poptávka po alternativních palivech, jejichž jedním ze zdrojů je právě kukuřice. Z důvodu nových signálů, podle nichž má americká ekonomika ze současné ekonomické krize to nejhorší ještě před sebou, následoval uprostřed týdne obrat a cena říjnového futures na kukuřici se otočila směrem k jihu. Příkladem může být čtvrteční vládní zpráva o větším než očekávaném nárůstu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v U.S., jež podle posledních informací dosáhla v měsíci říjnu ve Spojených státech nejvyšší úrovně od roku 1994. Negativně se v současnosti projevují i poměrně vysoké ceny masa v U.S., jež snižují poptávku spotřebitelů a ruku v ruce s tím i poptávku chovatelů zvířat po kukuřici. Páteční obchodní seanci na burze Chicago Board of Trade uzavřel prosincový futures kontrakt na kukuřici cenou 375,5 centů za bušl.

Pšenice

 

Pšenice otevřela minulý týden na hodnotě 538,75 centů za bušl a podobně jako u kukuřice byly první dva dny ve znamení výrazného posilování. Důvody zhodnocování byly jak spekulace o možném růstu poptávky po prosincovém kontraktu z důvodu předchozího poklesu ceny o 21 %, tak také spekulace, podle nichž je pravděpodobné, že američtí farmáři vysadí v novém marketingovém roce, z důvodu klesajících cen umělých hnojiv, více kukuřice právě na úkor pšenice. Mezi další příčiny výše zmíněného řadíme zprávy z Austrálie, kde by příští úroda pšenice mohla být snížena z důvodu dlouhodobého sucha na jižní polokouli a oslabování amerického dolaru, jež vyvolává zvýšeny zájem o nákup komodit za účelem ochrany před rostoucí inflací. Očekává se, že by růst poptávky mohl být zaznamenán především na straně Iráku, Egypta a Japonska. Výsledkem byl úterní růst ceny pšenice na nejvyšší hodnotu od 14.10.08, kdy se prosincový futures vyšplhal až na 587,75 centů za bušl. V polovině týdne však přišel obrat a hodnota futuru na zmíněnou komoditu zaznamenala největší propad za poslední 3 týdny. Důvodem byly zprávy, podle nichž klesl objem vývozu pšenice z U.S. ke konci předešlého týdne o 40 %, dále zpětné posílení amerického dolaru a také zpráva, podle níž v porovnání s loňským rokem, vzroste objem celosvětové produkce pšenice v letošním roce o 12 %. Páteční obchodní seanci uzavřel prosincový futures kontrakt pšenici na úrovni 521 centů za bušl.

 

Robert Černík

 

Colosseum a.s.

 

Autor článku

Robert Černík  

Články ze sekce: INVESTICE