...posledních pět a půl roku. V 10:50 tak německý DAX ztrácel 2,74%, níže byl také CAC40 (-3,69%) a 1,62% ze své hodnoty si odepisoval britský FTSE100. Akciové indexy táhnou dolů zejména finanční instituce, když se například v Německu propadaly akcie banky Hypo Real Estate o 16%, přičemž jen včera ztratily pětinu ze své hodnoty, avšak výprodeje se nevyhýbají ani ostatním sektorům, které jsou přímo ohroženy nevyhnutelným poklesem ziskovosti do nadcházejících čtvrtletí, který bude důsledkem finanční krize a prudkého ochlazení ekonomické aktivity ve všech průmyslově vyspělých zemích. Opětovný příklon k bezpečným přístavům nadále svědčí zejména americkému dolaru a japonskému jenu, které k ostatním měnám drží naprostou většinu zisků z předchozích týdnů a vysoká poptávka je charakteristická také pro americké vládní dluhopisy, jejichž výnos u dvouletých splatností včera klesnul na rekordních 1,05%.
Z ekonomických dat zatím přinesla dopolední seance zejména výsledky z Británie, která nabídla říjnovou dynamiku růstu maloobchodních prodejů. Ty příjemně překvapily, když zaznamenaly propad o pouhých 0,1%, což je výsledek nad očekáváním analytiků, kteří počítaly se snížením o 0,9% a zároveň údaj lepší než v září, kdy slábly o 0,4%. Libra na tato čísla však téměř nereagovala, když se dá očekávat, že nadcházející měsíce přinesou další slábnutí spotřebitelských výdajů a snižování tržeb maloobchodníků. Společně s těmto čísly nabídla Británie ještě výsledky říjnového zadlužení veřejného sektoru, které rostlo o 1,5 mld. liber (oček.: +0,5 mld.) a také říjnového růstu peněžní zásoby (M4), která se zvyšovala o 2,3% (15,1% y/y).
Další ekonomická data přijdou a řadu až odpoledne, kdy Spojené státy nabídnou výsledky z pracovního trhu a listopadový Philly Fed index, vývoj na FX však bude i nadále v režii sentimentu na světových trzích.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)