Forex: Dolar pod vlivem nákupů na akciových trzích včera prudce oslabil

25.11.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jasně nalajnovaný byl včerejší vývoj na světových trzích poté, co přišla ze Spojených států zpráva o vládní podpoře jedné z největších domácích bank...

...Citigroup, která dostane po nedávné finanční injekci v objemu 25 mld. dolarů další nový kapitál, tentokrát 20 mld. dolarů a nad to ještě garance na případné ztráty, které by mohla utrpět na svém portfoliu rizikových cenných papírů. Americká vláda tak vyslala jasný vzkaz směrem k obchodníkům, že za žádnou cenu nepřipustí další kolaps velké banky tak, jako se naposledy stalo v září, kdy náhlý krach Lehman Brothers vyslal tlakovou vlnu napříč celým finančním sektorem, která smetla několik dalších finančních institucí, jež v lepším případě skončily v náruči konkurentů, v horším se za ně musel zaručit stát. Akcie Citigroup na včerejší zprávu reagovaly strmým růstem, když si během jednoho dne připsaly 57% a vysoko do zelených čísel se dostaly také jednotlivé akciové indexy, když jen americký S&P rostl o 6,47%. Opětovný příklon k rizikovějším aktivům měl velmi zřejmý dopad také na jednotlivé měny, když na něm nejvíce vydělaly zejména ty s vyšším úrokem jako je euro, kterému se podařilo k dolaru zpevnit až nad 1,29 EUR/USD, zatímco měny s nižším úrokem, zejména japonský jen, čelily silnému prodejnímu tlaku.

I přes včerejší veselí na Wall Streetu však podle našeho názoru nadále existuje jen malý prostor k optimismu a je otázkou jak dlouho tato dobrá nálada obchodníkům vydrží. Již včera zveřejněná ekonomická data totiž jasně naznačila, že se situace v USA a v Evropě nadále zhoršuje a výhled do nadcházejících dvou čtvrtletí je tak silně negativní. Německý index IFO včera spadnul na své patnáctileté minimum až k hodnotě 85,8b., daleko za očekáváním (88,8b.) a pouze tak potvrdil jak rychle se zhoršuje situace německých firem, které navíc do nadcházejících šesti měsíců počítají s ještě dalším útlumem. Za očekáváním včera skončily také říjnové prodeje již jednou vlastněných domů, které ve Spojených státech slábly ze zářijových 5,14 mil. na 4,98mil. (oček.: 5,02 mil.).To nejhorší by přitom mělo přijít až ve středu, kdy přijdou na řadu výsledky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelských výdajů, které mají podle většinových očekávání vykázat silný propad.

Také dnešek však přinese několik zajímavých ekonomických dat a ani od těch se nečekají žádné dobré zprávy. Ve 14:30 bude zveřejněna revize HDP za 3Q, která by měla snížit předběžné odhady z -0,3% na -0,5%, k čemuž podle nás přispěje revize spotřebitelských výdajů, které jsou hlavním motorem americké ekonomiky a které si v 3Q prošly největším propadem za posledních 30 let, když po přepočtu na celý rok slábly o 3,1%. V 15:00 poté následují další čísla z trhu s bydlením, a to zářijový CaseShillerův index, měřící meziroční změnu ceny domů ve dvaceti největších metropolích (oček.: -17%, předch.: -16,6%) a posledními čísly, které mají potenciál rozvlnit kurz amerického dolaru, pak budou v 16:00 výsledky listopadové spotřebitelské důvěry, od které se čeká, že zůstane beze změny na mimořádně slabých 38b.

Všechna čísla z USA by tak měla i nadále upozorňovat na to, že je třeba připravit se na hlubokou kontrakci HDP, která by ve 4Q mohla po přepočtu na celý rok převýšit dokonce 4%. Právě z tohoto důvodu se domníváme, že mohou včerejší zisky světových akcií sloužit spíše jako odrazový můstek k jejich opětovnému prodeji, což bude i nadále pomáhat americké měně držet si většinu ze svých pozic. Ta se zatím drží uprostřed širokého konsolidačního pásma 1,3320 – 1,2320 EUR/USD, když se v 8:00 prodávala na ceně 1,2856 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE