Komentář: Spojené státy na cestě k hluboké kontrakci HDP

27.11.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Obavy se naplnily a ekonomická data ze Spojených států znovu nenaznačují nic jiného než hlubší a hlubší kontrakci. Stejně jako v úterý, také včera...

...přišla celá řada důkazů o tom, jak rychle ochabuje ekonomická aktivita v největší světové ekonomice, která si může projít jednou z nejhlubších recesí od II. druhé světové války. Objem nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby podle těchto čísel v říjnu klesal o propastných 6,2% (oček.: -2,9%), přičemž výrazného snížení se dočkaly nejen volatilní objednávky dopravního průmyslu, ale i ostatní objednávky napříč všemi sektory, o čemž svědčí propad jádrového ukazatele o 4,4% (oček.: -1,4%), který tak je v záporných číslech již třetím měsícem v řadě. Není tajemstvím, že již v současné době si americká výroba prochází hlubokou kontrakcí o čemž vypovídají všechny hlavní ukazatele výrobní aktivity, ať už jde o newyorský Fed index, který je nejníže od svého vzniku v roce 2001, tak např. philadelphský Fed index, jež je na osmnáctiletém minimu. Hlubokou kontrakcí si podle včera zveřejněného PMI prochází také oblast průmyslové tepny Spojených států, okolí Chicaga, kde včera klesal listopadový PMI z 37,8b. na 33,8b. a v krizi je také Detroit, jehož tři automobilky svou další existencí spojují s finanční injekcí od americké vlády. Další propad nových objednávek, který je navíc největší za poslední dva roky, tak výhledu pro Spojené státy rozhodně nepřidává a pouze přiživuje spekulace o výší propadu amerického HDP, které by ve 4Q a po přepočtu na celý rok mohlo klesat o čtyři až pět procent. Naprosto stejný vzkaz směrem k očekávání dalšího vývoje americké ekonomiky pak včera vyslaly také říjnové výsledky osobních výdajů, které se snižovaly podle očekávání o 1% a které tak budou hlavním zdrojem kontrakce americké ekonomiky, jejíž HDP je ze dvou třetin tvořeno právě spotřebitelskými výdaji. Již v 3Q přitom spotřebitelské výdaje ukrojily z růstu americké ekonomiky 2,7% a výsledky za poslední kvartál tohoto roku budou pravděpodobně ještě o poznání horší.

V hlubokém útlumu je ale také ještě do poloviny roku relativně stabilní trh práce, na kterém se snižování ekonomické aktivity začalo projevovat teprve nedávno, avšak s o to větší intenzitou. Nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo podle včerejších číslech v minulém týdnu 529 tis., což jsou společně s týdnem předchozím (543 tis.) nejhorší výsledky od roku 1992. Americké firmy a zejména sektor služeb začínají ve velkém propouštět a říjnová nezaměstnanost, která se vyšplhala na 6,5%, tak před sebou má velmi pravděpodobně ještě dlouhou cestu vzhůru. Zcela samostatnou kapitolou je poté i trh s bydlením, kde se situace po částečné stabilizaci z první poloviny roku začala po pádu Lehman Brothers opět rychle zhoršovat, což dokládají také včera zveřejněné říjnové prodeje nových domů, které jsou na 17-letém minimu, když se v říjnu dostaly na 433 tis. (-5,3%).

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE