Ropa
Jako jízdu na horské dráze můžeme popsat vývoj ceny nejaktivnějšího futures kontraktu na WTI americkou lehkou ropu na burze New York Mercantile Exchange z minulého týdne. V Rámci pondělní obchodní seance zaznamenalo černé zlato nejprve raketový nárůst ceny o 4,57 $ poté, co byl v U.S. zveřejněn vládní záchranný plán pro společnost Citigroup Inc., které americká vláda poskytla garanci ve výši 306 miliard dolarů za problematická aktiva firmy a také přímou dotaci v hodnotě dalších 20 miliard USD. Pozitivně na cenu ropy působily také zprávy ohledně druhého stimulačního balíčku pro americkou ekonomiku ve výši 500-700 miliard dolarů. Následně úterní vládní statistika, jež odhalila pokles HDP v USA ve třetím čtvrtletí o 0,5 %, největší od roku 2001, poslala výše zmíněný kontrakt na černé zlato opět ke dnu, když tento oslabil o 3,73 $. Dopomohla mu k tomu také zpráva American Petroleum Institute, podle níž klesla v U.S. poptávka po palivech v prvních 10 měsících letošního roku o 5,2 %, nejvíce od roku 1981. Následoval opět prudký nárůst ceny ropy o 3,69 $, jehož příčinou bylo středeční snížení úrokových sazeb v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě, a také spekulace, podle nichž OPEC v dohledné době opět sníží denní limity těžby černého zlata v rámci této organizace o nejméně 1 milión barelů. Zpráva amerického ministerstva obchodu, podle níž klesla kupní síla ve Spojených státech v měsíci říjnu na nejnižší úroveň za posledních 7 let a podle níž se poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby, jako například ledničky a myčky nádobí, v U.S. ve stejném období snížila o více jak 6 %, byly v rámci páteční obchodní seance na burze Nymex důvodem opětovného oslabení lednového futures kontraktu na americkou lehkou ropu o 1,82 $ na uzavírací hodnotu 54,43 dolarů za barel. Ceně ropy nepomohly v předešlém týdnu ani výsledky pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky, jež v týdnu končícímu 21.listopadu odhalila nárůst komerčních zásob ropy o více jak 7,2 miliónů a benzínu o víc jak 1,8 miliónu barelů.
Zlato
Na páteční prudký vzestup v předešlém týdnu navázal v týdnu posledním nejaktivnější únorový futures kontrakt na zlato na burze Comex division New York Mercantile Exchange, který se tak dostal na nejvyšší hodnotu za posledních 5 týdnů. Nejaktivnější futures na zlato současně zaznamenal nejdelší nepřerušené období růstu ceny od července letošního roku. Pokles hodnoty amerického dolaru vůči euru o 1,2 % a o 1,5 % vůči koši šesti hlavních světových měn, jež zvýšil poptávku investorů po zlatě jako formě alternativní investice byl původcem pondělního posílení zlata o 28,50 dolarů na trojskou unci. Hlavním důvodem oslabení dolaru se stala zpráva, podle níž Federální banka reserv U.S. přislíbila možnost poskytnutí dalších 800 miliard dolarů na pomoc majitelům nemovitostí, spotřebitelům a drobným obchodníkům. Výsledkem dotace by sice byla nad vodou se držící americká ekonomika, ovšem na druhé straně potápějící se americký dolar. Ruku v ruce se zlatem, které si za období posledních necelých dvou týdnů polepšilo o téměř 84 dolarů na trojskou unci, posilovaly v minulém týdnu také ceny ostatních drahých kovů jako je stříbro, platina či paladium. Pokračování růstového trendu bylo nakonec v průběhu minulého týdne zastaveno investory a hedgeovými fondy, jež začaly z důvodu agregace likvidních prostředků a ziskání profitu uzavírat své dlouhé pozice. Poslední obchodní seanci minulého týdne tak nejaktivnější únorový futures na zlato na burze Comex uzavřel na hodnotě 819 dolarů za unci.
Pšenice
Pšenice otevřela první obchodní seanci minulého týdne na hodnotě 524,25 centů za bušl a hned první den zaznamenala prudké zhodnocení na nejvyšší úroveň za poslední 4 týdny, když posílila až na 578 centů za bušl. Hlavním důvodem se stala zpráva, že americká vláda zachrání druhou největší banku v USA Citigroup Inc. Důsledkem byl růst spekulací o možném zlepšení spotřebitelské důvěry a zvýšení poptávky po komoditách ve Spojených státech.
Druhým významným faktorem zhodnocování pšenice byl prudce oslabující americký dolar, jež zvýšil atraktivitu amerických zásob výše zmíněné komodity v očích zahraničních zájemců. Posilování ceny pšenice však nemělo dlouhé trvání. Přítrž tomu učinila pesimistická nálada, jež na trhu se zrninami zavládla poté, co americké ministerstvo zemědělství uveřejnilo zprávu o rekordní úrodě pšenice na Ukrajině, která je pátým největším exportérem pšenice na světě. Podle posledních odhadů USDA vyveze Ukrajina v letošním marketingovém roce až 9 miliónů tun pšenice, což oproti loňskému roku představuje nárůst exportu o více jak 7,7 miliónů tun. Na druhou stranu export pšenice z U.S. zaznamenal v tomto roce doposud pokles o 27 %. Konec týdne byl však nakonec opět ve znamení posilování nejaktivnějšího futures kontraktu. Důvodem se stala kritika Egypta ohledně nízké kvality ukrajinské pšenice, následný zákaz dalšího dovozu pšenice ze zmíněné země a naopak oznámení záměru importovat 55 tisíc tun pšenice z U.S. Výsledkem bylo ukončení páteční obchodní seance na burze Chicago Board of Trade na uzavírací ceně 561,25 centů za bušl.
Robert Černík
Colosseum a.s.