Dnes byl den centrálních bankéřů, kteří na svých zasedáních rozhodovali o úrovni úrokových sazeb. Ať už na pravidelných setkáních anebo mimořádných se rozhodovalo o jednom směru, otázka stála s jakou razancí. V době, kdy mnoho významných ekonomik směřuje anebo se již nachází v recesi, udržovali centrální bankéři investory ve velkém napětí i nejistotě. Není totiž vůbec jednoduché predikovat kroky měnové politiky.
V Evropě hned ráno zaskočila obchodníky svým rozhodnutím švédská centrální banka Riksbank. Ta se totiž odhodlala snížit svou klíčovou úrokovou sazbu hned o 175 bazických bodů, což vyvolalo, zejména na úrokových instrumentech, robustní reakci. Obchodníci obchodující s futures na krátkodobou úrokovou míru na euribor např. zareagovali masivními nákupy kontraktů a poslali ceny futures až o 30 ticků výše. Věřili totiž, že by podobný kousek mohla předvést i ECB, která ještě v té době diskutovala míru snížení. ECB nakonec opravdu překvapila, ale ne s takovou „noblesou“, jako její švédská kolegyně. Navíc totiž přihodila jen 25 bazických bodů a dle toho taky vypadala reakce investorů. Po počátečním mírnějším růstu totiž poslali ceny kontraktů na krátkodobou úrokovou míru na euribor svižným tempem dolů.
Pravda, tady se vždy čeká na tiskovou konferenci J.C. Tricheta, který dokáže trhy vždy spolehlivě rozvlnit. Zbývá nám BoE, která tentokrát trhy nepřekvapila. Pravděpodobně vystřílela střelivo již v minulosti(např. výsledek minulého zasedání doslova šokoval trhy) a nyní střádá munici.
Ve světě ještě dnes překvapila svým rozhodnutím o snížení hlavní úrokové sazby centrální banka Nového Zélandu a Indonésie. A to máme v příštích dnech ještě před sebou minimálně zasedání americké a švýcarské centrální banky. Trhy tak budou pokračovat v extrémní volatilitě, oddechový čas se odkládá.