Týden na trzích
Ropa
Ceny komodit se v uplynulém týdnu v reakci na další a další špatné zprávy o vývoji světového hospodářství propadaly a tento vývoj se nevyhnul ani ropě. Statistiky za listopad ukázaly další nárůst nezaměstnanosti ve Spojených státech, a to ze 6,5 na 6,7 procenta. O práci přišlo ve stejném měsíci více než půl miliónu Američanů. Cena ropy se tak v pátek výrazně přiblížila úrovni 40 amerických dolarů za barel a byla nejníže od prosince 2004. Od svého maxima o hodnotě 147,27 dolarů za barel, jehož bylo dosaženo v červenci, již ropa spadla o zhruba sedmdesát procent. Vzhledem k novým odhadům, které očekávají výraznější ochlazení celosvětové poptávky po ropě v roce 2009, než se dosud čekalo, je dosti pravděpodobné, že OPEC na svém nejbližším zasedání, které se koná 17. prosince v Alžírsku přistoupí ke snížení těžebních kvót.
Drahé kovy
Dolů mířila i cena zlata. Zatímco minulý týden zakončil únorový kontrakt obchodovaný na newyorském COMEXu na úrovni 819 amerických dolarů za trojskou unci, v závěru posledního týdne se dostalo až k hodnotám okolo 750 dolarů za unci. Od začátku roku ztratilo zlato deset procent a zřejmě letošek zakončí v mínusu poprvé od roku 2000. Stojí za tím posilování americké měny a také celkový vývoj na komoditních trzích, které opouštějí investoři. Nepříznivý vývoj zažívá i stříbro, to se na konci týdne pohybovalo okolo 9,40 dolarů za unci, v předcozím týdnu se přitom dokázalo vyšplhat nad deseti dolarovou hranici. Stříbro je tam v porovnání s úvodem roku ještě hůř, když ztratilo sedmatřicet procent své hodnoty.
Kukuřice
Nedaří se ani zemědělským komoditám, když se cena kukuřice na Chicago Board of Trade propadla nejníže za poslední dva roky. Jen během páteční seance spadla cena březnového kontraktu o 23 centů na 311 centů za bušl, cena padla nejníže od října 2006. Pro srovnání, 27. června tohoto roku se jeden bušl obchodoval až za 799,25 centů, od té doby se tak cena propadla téměř šedesát procent. Za pádem ceny je třeba hledat dobrou úrodu nejen ve Spojených státech, ale i dalších významných pěstitelských zemích, a samozřejmě také ochlazování poptávky kvůli současným hospodářským problémům, jež sužují světovou ekonomiku.
Jaroslav Krejčí, Colosseum