...dostal odpoledne až nadosah 1,33 EUR/USD a od pondělí do včerejší půlnoci tak zpevnil o 2,9%. Včerejšímu růstu dolaru vydatně pomohly spekulace na další snižování úrokových sazeb v eurozóně, které podepřely prosincové výsledky CPI, jež meziročně zpomalil z listopadových 2,1% na 1,6% (oček.: 1,8%) a dostal se tak zpět pod cíl Evropské centrální banky, který je stanoven těsně pod hranicí dvou procent. Tyto výsledky tak pomáhají rozklíčovat hádanku, zdali příští týden sníží ECB základní úrokovou sazbu o 25 nebo o 50bsp., když by v reakci na takováto čísla mohla přistoupit opět k variantě agresivnějšího snížení a srazit sazby o 50bsp. až na 2%. Přestože včerejší výsledky CPI hovoří jasnou řečí, na celkových očekávání vývoje úrokových sazeb do roku 2009 mění podle našeho názoru zatím jen málo. Již v prosinci bylo totiž zřejmé, že sazby budou nadále klesat a stále tak počítáme s tím, že by se mohly v nadcházejících měsících dostat až na 1,50%. Přesto nadále platí, že ECB je ze čtyř hlavních centrálních bank tou nejvíce opatrnou a euro si bude po celý rok udržovat kladnou úrokovou mezeru nad dolarem, librou, či jenem. O tom zda-li se sazby v tomto roce mohou dostat ještě níže, ale zatím stále nejme přesvědčeni, k čemuž nás mj. vede i vývoj na komoditních trzích, kde začaly opět pozvolna stoupat ceny ropy.
Také Spojené státy včera zveřejnily několik indicií o dalším vývoji americké ekonomiky a ty přinesly poměrně smíšené výsledky. Příjemné překvapení představoval především prosincový ISM pro služby, který nečekaně vystoupal z listopadových 37,3b. na 40,6b. (oček.: 36,9b.), přičemž obzvláště potěšující byl vývoj sub-indexů nových objednávek, který rostl o 4,5b. na 39,9b. a hlavně zaměstnanosti, jež se zvyšoval o 3,4b. na 34,7b. Jedná se však zatím pouze o první vlaštovku po velmi těžké sérii slabých výsledků a tak není na místě vyvozovat z těchto čísel jakékoliv závěry. Horší čísla naopak přišly z trhu s bydlením, kde se dostaly listopadové počty rozjednaných, ale zatím neuzavřených smluv ke koupi domu na sedmileté minimum (-4%) a daleko za očekáváním skončil také ukazatel nových továrních objednávek, jejichž objem se snižoval o 4,6% (oček.: -2,5%), což jen dokresluje kritický stav amerického výrobního sektoru, který tak zatím nemůže počítat s jakýmkoli oživením. Dolaru pak ve večerních hodinách moc nepomohl ani zápis z prosincového zasedání Fedu. Ten přinesl poměrně jasné stanovisko centrální banky, která počítá s další hlubokou kontrakcí HDP do prvního čtvrtletí nového roku, vidí rizika toho, že by se CPI mohl propadnout do negativního teritoria a bude tak i nadále pokračovat v kvantitativním uvolňování, což znamená, že sazby v USA zůstanou ještě poměrně dlouhou dobu nadosah nuly.
Dnes bude ekonomický kalendář na data o poznání chudší a tím nejzajímavějším se tak stanou pouze prosincové výsledky ADP reportu. Ten odhaduje změnu zaměstnanosti v soukromém sektoru a slouží tak jako vodítko pro mnohem důležitější non-farm payrols (NFP), které přijdou na řadu tento pátek. Většinový konsensus očekává od ADP propad o 450 tis. pracovních míst, dopad na kurz dolaru však bude spíše omezený, když má tento ukazatel častou tendenci značně se odchylovat od následných NFP.
Dolar se zatím veze na vlně euforie z plánů Baracka Obamy, který hodlá po nástupu do úřadu zavést celou řadu fiskálních stimulů a v růstu mu pomáhají také spekulace na nižší sazby v eurozóně. Ačkoliv tato vlna nákupů může krátkodobě pokračovat, náš výhled, který v nadcházejících měsících favorizuje euro oproti dolaru zatím zůstává beze změny. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,3492 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)