Poslední únorový týden patřil z hlediska ekonomických událostí a čísel k těm více vytíženějším. Hovořilo se dost nahlas o budoucí měnové politice, ale i o nejvýznamnější makroekonomii, jako je míra vzrůstu HDP, míra nezaměstnanosti anebo spotřebitelské výdaje.
Investoři si tak upravovali své sázky na změnu úrokových sazeb na čtvrtečním zasedání ECB a BoE. V tuto chvíli to vypadá na velmi jednoznačný krok ze strany ECB, která dle aktuálních průzkumů sníží svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Ostatně, tento krok poměrně jasně predikovala centrální banka již na svém lednovém zasedání. Poslední ekonomická čísla by toto rozhodnutí ospravedlňovala. Míra růstu HDP potvrzuje pevné usazení ve stavu recese a vyhlídky pro rok 2009 se neustále zhoršují. Trh práce je pod obrovským tlakem, např. v Německu se míra nezaměstnanosti blíži k 8 procentům. Sentiment spotřebitelů se propadá na rekordně nízké hodnoty. Co se týče inflace, tak ta mírně za měsíc únor v eurozóně vzrostla, nicméně stále se pohybuje blízko desetiletého minima.
Značně mlhavější stav je ve Velké Británii. Většina trhu se domnívá, že měnový výbor BoE rozhodne o snížení své hlavní úrokové sazby o 50 bazických bodů. Jsou však na trhu hráči s jiným názorem, např. Morgan Stanley sází na nezměnu, prozatím. Britská ekonomika se propadla ve čtvrtém čtvrtletí o 1,9 procenta a dle ekonomického institutu NIESR bude negativní růst pokračovat i v následujících kvartálech. Zlepšení stavu očekává až v posledním čtvrtletí tohoto roku. Velmi hrozivý signál vyslal dnes trhům index měřící výrobní aktivitu. Ten se totiž propadl již desátý měsíc v řadě, a protože se stále snižuje spotřeba domácností, očekává se pokračování poklesu. Prostor pro snížení úrokových sazeb na rekordně nízké úrovně tak jistě BoE ještě má.