...hranici 1,29 EUR/USD, k čemuž ji vydatně pomohlo především lepšící se klima, které znamenalo pro americké akciové indexy téměř desetiprocentní zisky. Příliv kapitálu směrem k rizikovějším aktivům začátkem týdne odstartoval Vikram Pandit (CEO Citigroup), podle kterého byla City v prvních dvou měsících poprvé od roku 2007 zisková. S podobným prohlášením navíc minulý čtvrtek přišel také šéf Bank of America Kenet Lewis a tak to byly právě akcie finančních institucí, které tlačily burzovní indexy prudce nahoru. Evropská měna se tedy dokázala vyvézt na vlně optimismu, a to i přesto, že se ekonomická situace v Evropě i nadále dramaticky zhoršuje. Příkladem může být donedávna stabilní německá ekonomika, která si díky propadu zahraniční poptávky prochází hlubokým útlumem, což dokázaly i zveřejněné výsledky lednové obchodní bilance, jejíž přebytek klesnul na pouhých 8,3 mld. euro, což je nejhorší výsledek od konce roku 2001 a poloviční výsledek oproti říjnu 2008. Ani do dalších měsíců přitom Německo a sním i celá eurozóna nemůže počítat s jakýmkoliv náznakem stabilizace, když se i nadále dramaticky propadají objemy nových zakázek, které jen v lednu klesaly o 8%, což poslalo meziroční propad až na 38%.
Právě díky rizikům dalšího útlumu ekonomické aktivity v evropských zemích, které může nadále negativně doléhat na evropské banky a na celkový sentiment na finančních trzích, tak hodnotíme udržení dosavadních zisků eura jako nejisté. Jakýkoliv náznak opětovného nárůstu nervozity na finančních trzích pak může podle nás snadno spustit výprodej evropské měny, která by následně mohla velmi rychle přijít o pozice, které získala uplynulých dvou týdnech.
Nadcházející týden nabídne z eurozóny opět několik ekonomických dat, která však mají potenciál společné měně spíše uškodit, když budou zveřejněny výsledky německého indexu ZEW a průmyslové produkce eurozóny, které by podle většinových odhadů měly skončit hůře než v předchozím měsíci. Hlavním market moverem na euro-dolaru však tento týden nebudou evropská data, ale sentiment na finančních trzích a několik fundamentů, které přijdou v nadcházejících dnech ze Spojených států, v čele s únorovou průmyslovou produkcí, únorovým CPI, výsledky z trhu s bydlením a středečním zasedáním FOMC. Poté co euro dokázalo v minulých dnech na páru s dolarem posílit by do nadcházejících pěti dnů mohlo opět začít platit pravidlo „čím hůře pro americkou ekonomiku, tím lépe pro dolar“. To ale pouze za těch předpokladů, pokud by slabá americká data dokázala znovu otočit sentiment na finančních trzích a přispět ke korekci růstu světových akcií z předchozích dnů.
Zvědaví budou tuto středu obchodníci také na zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) americké centrální banky. Ta by měla ponechat sazby beze změny na 0,25% a tak budou obchodníci vyčkávat především na doprovodný komentář, zveřejněný společně s oznámením rozhodnutí. Zajímavé bude především to, zdali Fed zaujme konkrétnější postoj k případnému zahájení vykupování amerických vládních dluhopisů, což je dříve preferovaná varianta kvantitativního uvolňování, od které však šéf Fedu Bernanke v posledních týdnech přecházel k variantě vykupování rizikovějších a prakticky neobchodovatelných aktiv z bilancí amerických bank.
Přestože v delším horizontu nadále věříme spíše evropské měně, a to především kvůli opatrnější měnové politice ECB, v kratším horizontu vidíme na euro-dolaru rizika dalšího slábnutí spíše na straně evropské měny na kterou nyní s mírným zpožděním oproti Spojeným státům naplno doléhá útlum hospodářské aktivity. V 7:50 se euro-dolar prodával na ceně 1,2930 EURUSD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)