...měn do nového týdne nejhůře, když například k dolaru ztrácela 1,7% oproti pátečnímu obchodování, zatímco k euru oslabila o 0,8%. Negativní sentiment na finančních trzích se včera nevyhnul ani britským akciím, když se tamní akciový index FTSE100 propadnul o 2,49%, k čemuž velkou měrou pomohly ještě donedávna strmě rostoucí akcie britských bank. Averze k riziku a současně i potřeba korekce dřívějších zisků britské měny se tak na libře podepsaly nejvíce, přičemž negativní náladu nepomohly rozptýlit ani poměrně dobrá data z brzkého rána, kdy byl zveřejněn březnový index Rightmove. Ten měří změnu průměrné ceny domů, která podle čerstvých čísel rostla již třetím měsícem v řadě, tentokrát o 1,8% (oček.: +0,9%), což směrem k obchodníkům vyslalo další signál o tom, že by se situace na těžce zkoušeném trhu s bydlením přeci jen mohla začínat pozvolna stabilizovat. Dobrý dojem z těchto čísel však v dopoledních hodinách vymazal odhad Konfederace britského průmyslu (CBI), podle které by měla britská ekonomika v roce 2009 zaznamenat kontrakci o 3,9%, což je ještě o šest desetin horší výsledek než původně odhadovaná kontrakce o 3,3%.
Hlavní market movery na librové páry přinesou ale až nadcházející dny a první nabídne již dnešek, kdy Britská statistická kancelář zveřejní březnové výsledky CPI. Ten v minulém měsíci obchodníky dokonale zaskočil, když zaznamenal meziroční nárůst z únorových 3% na 3,2%, což byl výsledek vysoce převyšující většinové odhady trhu, které počítaly se zpomalením růstu na 2,6%. Únorové překvapení šlo na vrub především vyšším cenám potravin (zejména ovoce a zeleniny), ke kterým dopomohla prudce oslabující libra z předchozích měsíců. Slábnutí britské měny tak začíná přes vyšší ceny importovaného zboží nepříjemně ovlivňovat vývoj CPI, který by měl podle únorového inflačního reportu klesnout meziročně v druhé polovině tohoto roku až téměř k nule. Právě s ohledem na únorový nečekaný růst bude mimořádně zajímavé sledovat dnešní čísla. V případě, že by totiž CPI znovu překvapil a zůstal nad hranicí 3%, scénář BoE může být díky slabší libře ohrožen,což by bance částečně svazovalo ruce v případě, že by chtěla v dalších měsících ještě vystupňovat kvantitativní uvolňování. Reakce libry na tato čísla by však mohla být jen vlažná, když by její případný růst mohl tlumit negativní sentiment, který na librových párech přetrvává od konce minulého týdne. O poznání citlivější však může být libra na větší než odhadovaný propad. V případě, že by totiž meziroční CPI překvapil strmějším zpomalením růstu (2,7% a méně), libra by mohla přijít o půdu pod nohama, kterou si v minulé měsíci získala mj. právě díky překvapivě vyššímu růstu cen.
Vedle samotného ukazatele CPI pak dnes zájem obchodníků může přilákat také projev Andrew Sentance (člen MPC), který promluví na konferenci v Londýně. Libra i po včerejšku zůstává náchylná ke slábnutí, když obchodníci mohou i nadále likvidovat dřívější zisky z obav před fundamenty, které přijdou z Británie v nadcházejících dnech. Ty přitom mají potenciál překvapit spíše negativně, když ve středu budou zveřejněna čísla z trhu práce a ministr financí Dabing předloží výroční rozpočet s rekordním deficitem. V pátek pak následují neméně silné market movery, v čele s maloobchodními prodeji a prvními odhady vývoje HDP v 1Q.V 7:45 se libra na páru s dolarem prodávala na ceně 1,4555 GBP/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)