...vývoje HDP za první tři měsíce nového roku. Ze všech hlavních ekonomik si přitom vedlo nejhůře poté, co se jeho HDP propadal o 4%, což je pro třetí největší světovou ekonomiku vůbec nejhorší výsledek za posledního více než půl století. Japonský HDP tak slábne již čtvrtým čtvrtletím v řadě, tentokrát však přeci jen o něco pomaleji, než jaké byly původní očekávání analytiků, kteří počítali s kontrakcí ještě o dvě desetiny hlubší. Vedle těchto čísel pak Japonsko nabídlo také revizi předchozích výsledků, která upravila kontrakci ve 4Q z 3,3% na 3,8%. Po přepočtu na celý rok, kdy japonský HDP klesal o 15,2%, si tak Japonská ekonomika prošla vůbec nejhlubší kontrakcí ze všech vyspělých zemí, když se například americký HDP snižoval o 6,1%, zatímco si Německo prošlo kontrakcí o 14,4%. Důvodem je především vysoká závislost japonské ekonomiky na exportu, který se v prvním čtvrtletí snižoval o 26%, zatímco import byl níže pouze o 15%. Nižší byla také soukromá spotřeba, která slábla o 1,1% a prudké kontrakce (10,4%) se dočkala také tvorba hrubého kapitálu. První čtvrtletní zřejmě bude představovat pro japonskou ekonomiku dno, o čemž vypovídají i nedávná data z USA a ostatních zemí nasvědčující oživení zahraničního obchodu, které by, společně se 160 mld. (USD) balíčkem fiskálních stimulů, mohlo pomoci Japonsku v dalších čtvrtletích ke stabilizaci, popř. i mírnému růstu.
Reakce obchodníků na dnešní výsledky byla poměrně příznivá, když japonská měna krátce po jejich zveřejnění začala postupně umazávat ztráty, které nabrala na párech s ostatními měnami. To bylo podpořeno i vývojem akcií v Asii, které se sice v Japonsku uzavřely se ziskem +0,59%, nemalou část ze svých pozic z brzkých ranních hodin však již stačily odevzdat.
Na trzích přesto zatím přetrvává lehce pozitivní sentiment, což pro japonskou měnu, díky její negativní korelace s akciemi, není dobrá zpráva. Optimismus přitom pomáhají živit zejména finanční instituce, kterým se daří získávat nové zdroje na splácení vládních půjček, popř. na naplnění podmínek navýšení nového kapitálu, což některým bankám určil americkým ministerstvem financí vykonaný stress test. Dílčí úspěchy přinesla i včerejší seance, kdy Bank of America oznámila, že získala pomocí emise akcií nové zdroje v objemu 13,5 mld. dolarů, což je společně s již dříve získanými 7,3 mld., které banka obdržela po prodeji svého podílu v China Construction Bank, více než polovina z ministerstvem požadovaných 34 mld. dolarů. Jak navíc banka uvedla, dodatečné zdroje se chystá získat pomocí dalšího prodeje majetku, což je pro obchodníky dobrá zpráva vzhledem k tomu, že BoA nebude muset přistoupit ke konverzi vládních preferenčních akcií do běžných akcií, která by znamenala navýšení vládního podílu v bance. Akcie finančních institucí, které se v minulých týdnech dočkaly největšího růstu, si tak své pozice zdá se mohou držet i nadále a JPY tak může mít do dalších dnů poměrně omezenou možnost korigovat ztráty, které nabral v prvních dvou dnech nového týdne.
V 8:10 se tak dnes japonská měna prodávala na páru s dolarem na ceně 95,60 USD/JPY, k euru se pak pohybovala na 1,29,96 EUR/JPY. Dnes má její vývoj v rukou opět především sentiment na finančních trzích, na který mohou mít největší dopad fundamenty z USA, v čele s vystoupením Tima Geithnera na senátní půdě a zveřejněním minutes z posledního zasedání FOMC.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)