... Euro tak od pondělí k dolaru zpevnilo o 1,1% a z velké části zlikvidovalo ztráty, které nabralo v průběhu minulého týdne, kdy po negativních výsledcích HDP eurozóny za 1Q uzavřelo na ceně 1,3480 EUR/USD. Také včera byl hlavním tahounem nákupů společné měny především sentiment na finančních trzích, které v Evropě znovu uzavřely v zelených číslech, když si Německý DAX připsal růst o 2,22%. Akciím přitom pomáhaly znovu především finanční tituly, kterým se dařilo poté, co některé banky jak v USA tak v Evropě začaly postupně přicházet s plány na získání nových zdrojů kapitálu, který by měl být využit na splacení vládních půjček. Euru však včera vydatně pomohla také domácí data, a to především výsledky německého indexu ZEW, který překvapil dalším strmým růstem. Index ZEW, který slouží jako barometr názoru expertů na situaci v největší evropské ekonomice, totiž v květnu rostl o 18,1b. až na vysokých 31,1b., což představuje nejlepší výsledek od poloviny roku 2006. Hlavním důvodem jsou podle doprovodného komentáře zveřejněného společně s výsledky indexu množící se znaky postupné stabilizace německé ekonomiky, jakými je především zastavení prudké kontrakce objemu průmyslových objednávek a stabilizace průmyslové výroby. Přestože situace na trhu práce zůstane zřejmě ještě několik měsíců velmi vážná, rostoucí optimismus mezi dotazovanými experty nabírá na síle, což potvrzuje i skutečnost, že se ZEW dostal zpět nad svůj dlouhodobý průměr, který se pohybuje na 26,2b. Co víc, včerejší výsledky výrazně zaskočily obchodníky, kteří počítali s jeho růstem pouze na 20b. a ti tak dostali pádný argument k opětovným nákupům společné měny.
Optimismus na finančních trzích však v odpoledních hodinách přeci jen mírně ochabnul poté, co byly zveřejněny výsledky z amerického trhu s bydlením, kde se propadaly počty nově udělených stavebních povolenek o 3,3%, zatímco počty nově zahájených staveb slábly v dubnu dokonce o 12,8%. To dolaru pomohlo částečně zlikvidovat své dopolední ztráty, přesto podle nás ani tato čísla zatím nijak nekolidují s našim očekáváním toho, že by i tento těžce zkoušený sektor americké ekonomiky měl nastupovat na cestu ke stabilizaci. Kontrakce u obou ukazatelů totiž byla z velké části podpořena propadem v oblasti domů s více bytovými jednotkami, zatímco u početnější skupiny rodinných domů počty nových povolenek a nově zahájených staveb rostly i v dubnu.
Dnešní obchodování nepřinese z eurozóny žádná důležitější data a vše podstatné tak nabídnou až v odpoledních hodinách Spojené státy. Obchodníci tak budou nejvíce zvědavi na dvě události, a to na odpolední projev Tima Geithnera a na večerní zveřejněné minutes z posledního zasedání FOMC. Americký ministr financí Geithner promluví v na půdě Výboru pro bankovnictví, kde se bude probírat vládní program na podporu bankovního sektoru (TARP), který je zdrojem kapitálu pro několik velkých amerických finančních institucí. Ve večerních minutes FOMC pak budou obchodníci hledat zejména to, jak americká centrální banka nahlíží na současný stav ekonomiky a případně, zdali je otevřená navyšování svých programů na odkupy některých cenných papírů.
V ranních hodinách se dolaru dařilo částečně likvidovat včerejší ztráty na páru s eurem, přesto i evropská měna většinu svých pozic drží i nadále a v 8:10 se prodávala k americkému dolaru na ceně 1,3592 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)