...nejvyšší cenu, která byla naposledy naměřena 4. listopadu loňského roku. Od té doby cena černého zlata v důsledku finanční krize na světových trzích jenom klesala. V průběhu prosince minulého roku ropa dokonce spadla až k 31 USD za barel. Od této ceny se odrazila a v následujících několika měsících oscilovala kolem pásma 50 USD za barel.
Největší nárůst ceny je přitom možné spatřit v posledních několika týdnech, kdy nejvyspělejší státy světa reportují optimistické zprávy ze stavu jejich ekonomik. Chlubit se tak může především Čína, která byla pochopitelně také silně zasažena finanční krizí, nicméně aktivity tamnější vlády vedou k tomu, že se pomalu začíná dostávat z nejhoršího.
Na začátku března tohoto roku Čína například představila plán na podporu její ekonomiky nákupem komodit za 26 miliard USD. Jejím cílem je tak zvýšit rezervy pšenice, oceli a především také ropy. Čína je druhým největším spotřebitelem ropy na světě a její zájem zvýšit rezervy této strategické suroviny dokud se nachází na relativně nízkých hodnotách, je tak poměrně logický.
Včerejší růst ropy byl mimo jiné způsoben i výsledky čínského exportu a importu. Čínský vývoz zaznamenal meziměsíční nárůst o 0,2 procenta. Největší reakce byla ale až na čínský dovoz, který v květnu prudce vzrostl o 4,4 procenta.
Dalším podpůrným bodem, který žene cenu ropy tento týden nahoru, jsou i statistiky zásob ropy ve Spojených státech. Ty se nečekaně prudce snížily o 4,38 milionů barelů na 361,6 milionů barelů. Cena ropy v dnešním obchodování atakuje úroveň 72 USD za barel.
Ropa s červencovým termínem dodání, obchodovaná na New York Mercantile Exchange včera posílila o 1,64 USD, (2,3 %) na 71,65 USD za barel.
Autor: Roman Kubašta (roman.kubasta@xtb.cz)