Jak si stojí koruna, euro a dolar (Ruesch)

28.06.2002 | , Ruesch International
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Česká koruna dosáhla nového historického maxima ve vztahu k euru úrovní 29,35 CZK/EUR. Ve vztahu ke švýcarskému franku a britské libře se nachází na pětiletém maximu. K americkému dolaru se pak jedná o nejsilnější kurz od ledna 1999.

Česká koruna dosáhla nového historického maxima ve vztahu k euru úrovní 29,35 CZK/EUR. Ve vztahu ke švýcarskému franku a britské libře se nachází na pětiletém maximu. K americkému dolaru se pak jedná o nejsilnější kurz od ledna 1999.

Koruna zahajovala obchodování těsně pod úrovní 30,00 CZK/EUR. V obavě z možného zásahu ČNB proti koruně pak mírně oslabila. Poté, co bylo oznámeno, že zasedání bankovní rady ČNB nepřineslo žádnou změnu v nastavení měnové politiky, koruna prudce posílila zpět hluboko pod úroveň 30,00 CZK/EUR. Na následné tiskové konferenci se představitelé ČNB vyslovili proti přímému zásahu vůči koruně. Přímou intervenci označili za v současné situaci předčasnou. Na toto oznámení trh reagoval dalším prudkým posílením koruny. Koruna se tak dostala na nové historické maximum vůči euru úrovní 29,35 CZK/EUR. Trh uzavíral směnným kurzem 29,43 CZK/EUR.

I proti americkému dolaru se koruně dařilo. Ještě dopoledne se kotace pohybovaly v úrovni 30,50 CZK/USD. Poté však přišly dva impulsy, které pomohly koruně prolomit hranici 29,80 CZK/USD. Jedním z nich bylo prohlášení představitelů ČNB o předčasnosti přímé intervence. Druhým impulsem se stalo opětovné posilování eura vůči americkému dolaru. Ačkoliv americký dolar zpočátku smazával své ztráty a dokonce získal podporu z příznivých ekonomických ukazatelů, nakonec se trend obrátil a směnný kurz EUR/USD opět zamířil k hladině 0,9900 EUR/USD. Revidovaný ukazatel HDP za první čtvrtletí ze Spojených států přinesl překvapivý výsledek - americká ekonomika rostla tempem 6,1%. Také ukazatel počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti vykázal pokles. Také akciový trh vykázal růst.

Dnes bude zveřejněn z evropské ekonomiky ukazatel červnové inflace, z americké ekonomiky ukazatel důvěry měřený Michiganskou universitou a regionální indikátor PMI z Chicaga.
 

Autor článku

Ing. Roman Kmoníček  

Články ze sekce: INVESTICE