...párů si tak procházela v průběhu včerejška jen slabou obchodní aktivitou, i když se dařilo především rizikovějším měnám, které dokázaly mírně zpevňovat díky optimistické náladě na akciových trzích, které se pohybovaly v zelených číslech od samého zahájení obchodování v Evropě. Německý DAX tak jen včera dokázal růst o 2,27% a zisky si pak připsaly také indexy v USA (S&P500 +0,91%), kterým pomáhaly zejména těžařské tituly a rostoucích cen ropy (+3,9%) a ostatních komodit. Z ekonomických dat včerejšek přinesl na euro-dolar mezi nejzajímavějšími fundamenty pouze v dopoledních hodinách zveřejněné výsledky spotřebitelské důvěry v eurozóně, která rostla na -25b. (oček.: -29b.), což byl nejlepší výsledek od loňského listopadu, a lépe si vedl také souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu v eurozóně, jež se vyšplhal z květnových 69,3b. na 73,3b.
Dnešní seance bude na data podstatně zajímavější a přinese několik market moverů nejen z Evropy, ale poprvé i z USA. V Evropě na sebe přitom největší pozornost naváží výsledky z německého pracovního trhu. Ty dokázaly v květnu zaskočit obchodníky, když se podle nich nezaměstnanost zvyšovala o pouhý 1 tis. osob a míra nezaměstnanosti dokonce klesla o desetinu na 8,2%. Obchodníci budou proto vyčkávat především na to, zdali se podobně dobrými čísly pochlubí také červen, nebo zdali červnové výsledky potvrdí, že se jednalo pouze o výkyv, který nic nemění na tom, že by se složitá situace na německém pracovním trhu měla i nadále zhoršovat. Jako reálnější se jeví spíše druhá varianta, když by měla podle většinových odhadů míra nezaměstnanosti růst o desetinu na 8,3%, zatímco by se měly řady nezaměstnaných rozšířit o dalších 42 tis. Bez zajímavosti pak rozhodně nezůstanou ani výsledky peněžní zásoby (M3) a květnové meziroční tempo růstu nových úvěrů soukromému sektoru, které nadále prudce zpomaluje a které by mělo z 2,4% na 2,1% klesat také v měsíci květnu. Asi největším market moverem z eurozóny jsou však dnes až výsledky CPI. Od toho se v červnu čeká meziroční kontrakce o 0,2% a zejména jakýkoliv výrazněji nižší výsledek (-0,4% a méně) může na evropskou měnu nepříjemně dolehnout, když by znovu alespoň z části otvíral debatu nad možným dalším rozvolňováním měnové politiky ECB, které však pole našeho názoru v blízké budoucnosti není na pořadu dne.
Dolarová strana kotace nabídne v odpoledních hodinách nejprve výsledky dubnového Case-Shillerova indexu, který měří změnu cen domů ve dvaceti amerických metropolích. Ta by si měla v dubnu nadále procházet hlubokou meziroční kontrakcí o 18,6%, což je výsledek jen o desetinku lepší než v březnu. Protože se jedná o údaj s poměrně výrazným zpožděním, dopad na kurz dolaru zřejmě bude jen omezený, bude však velmi zajímavé sledovat především meziměsíční ukazatel a to, zdali jeho výsledky v prvním měsíci 2Q vypovídají o alespoň pozvolné stabilizaci situace. Daleko větší pozornost na sebe tak naváží až později odpoledne zveřejněná data, v podobě červnových výsledků chicagského PMI a červnové spotřebitelské důvěry. Chicagský PMI se v květnu po stabilizaci z minulých měsíců nečekaně propadnul z 40,1b. na 34,9b. a byl poměrně v ostrém kontrastu s ostatními ukazateli výrobní aktivity. Také proto od něj obchodníci nyní očekávají růst na 38,9b., který by přispěl k částečné korekci květnového výkyvu. Mírným zlepšením by si měl pak projít také ukazatel spotřebitelské důvěry. Ten dokázal v posledních několika měsících velmi strmě růst, když ještě v březnu dosahoval pouhých 26,9b., aby se v květnu vyšplhal na 54,9b. Od červnových výsledků se pak čeká další zlepšení, tentokrát na 55,4b., což by byl nejlepší výsledek od loňského září.
V noci ze včerejška na dnešek euro své zisky na páru s dolarem ještě navyšovalo a dostalo se až nad hranici 1,41 EUR/USD, kolem které osciluje také dnes ráno. V 8:20 se tak euro-dolar prodával na ceně 1,4139 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)