...na devizovém trhu. Ten byl nejtěžší především pro japonský jen, který slábnul na všech nejvíce obchodovaných párech, následovaný americkým dolarem, kterému se z hlavních měn dařilo zpevňovat právě na páru s JPY (+0,4%). Euro si tak v minulých pěti dnech k dolaru připsalo 0,8% a ještě vyšších zisků k americké měně se dočkaly komoditní a vysoceúročené měny, jakými byly kanadský (+3%), nebo australský dolar (+1,9%), kterým vedle slábnoucí averze k riziku pomáhaly také rostoucí ceny komodit na světových trzích. Právě díky lepším hospodářským výsledkům některých firem tak americký index Dow Jones dokázal uzavřít týden nad hranicí 9 000 bodů, zatímco index S&P500 vystoupal na nová maxima od konce minulého roku (980b.), což evropské měně pomohlo uzavřít páteční seanci nad hranicí 1,42 EUR/USD. Přestože byl minulý týden pro euro úspěšný, ani přesvědčivý vývoj na akciových trzích jej ale nakonec nedokázal poslat výrazněji výše nad hranici pásma konsolidace, ve kterém se pohybuje již od konce měsíce května. To přitom může být do dalších dnů považováno obchodníky za signál, který by mohl v konečném důsledku vést k výběru dřívějších zisků.
Nadcházející týden proto může být pro evropskou měnu podstatně komplikovanější než týdny minulé, obzvláště pak proto, že výsledková sezóna již nebude nabízet tolik silných market moverů, kolik nabízela v minulých dnech. Co víc, přestože dojem celkové stabilizace světové ekonomiky mezi obchodníky i nadále přetrvává, jak ukazují i poslední čísla, ta může být do budoucna skutečně jen velmi pozvolná, což rozhodně není faktor, který by podporoval další uvolňování averze k riziku mezi obchodníky. Již páteční velmi špatné výsledky HDP Británie za 2Q napověděly, že by mohla další slabší čísla přijít také z eurozóny a rizikovým faktorem zůstávají také tento týden zveřejněné fundamenty z USA, v čele s pátečními předběžnými odhady růstu HDP. Ten by měl podle většinových odhadů v 2Q zaznamenat kontrakci (anualizovaně) o 1,3%, což by byl podstatně lepší výsledek než v prvním čtvrtleté tohoto roku (-5,5%) a především loňském čtvrtém čtvrtletí, kdy se americká ekonomika propadla o 6,3%. Přes jasné zlepšení, které je však dávno zahrnuto v povědomí obchodníků, však nadále existují poměrně značná rizika na spodní straně očekávání, jejichž zdrojem je především pokračující masivní krácení investic a likvidace zásob, které pokračovaly také v průběhu celého druhého čtvrtletí. Od horších čísel je pak již pouze krůček k návratu k pesimismu a likvidaci značné části pozic, které obchodníci zaujali v průběhu posledních dvou týdnů. Mezi další zajímavá data z USA se pak zařadí také prodeje nových domů, index ceny domů, spotřebitelská důvěra a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.
Přestože minulé dva týdny přinesly několik úspěšných obchodních seancí pro evropskou měnu, nadále věříme, že čas pro další výraznější pohyb na euro-dolaru neuzrál a ten by se měl i dále pohybovat v širokém konsolidačním pásmu ze spodu omezeném supporty 1,3730 EUR/USD, resp. 1,3830 EUR/USD a ze shora pak resistencí kolem ceny 1,4320 EUR/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)