...japonským jenem a americkým dolarem, k ostatním měnám si však připsala mírné ztráty poté, co se zejména v pátek dočkala výprodeje v reakci na slabší domácí data. Těmi byly předběžné odhady růstu britské ekonomiky za 2Q, které skončily hluboko za očekáváním analytiků. Zatímco ti počítali s kontrakcí HDP o 0,3%, skutečná kontrakce podle Britské statistické kanceláře činila 0,8%, což posunulo meziroční propad na 5,6%, což byl daleko nejhorší výsledek od roku 1955, kdy se v Británii začalo s měřením tohoto ukazatele. Páteční data tak zkalila dřívější poměrně dobré dojmy z vývoje britské ekonomiky, které například ještě den před tím podpořily výsledky maloobchodních prodejů a jejich překvapivého růstu o 1,2% a byly tak hlavním důvodem toho, proč si v minulém týdnu libra na páru s dolarem připsala růst pouze o 0,5%. Horší výsledky totiž znovu rozvířily spekulace nad tím, že by Bank of Egand mohla ještě vystupňovat svou již tak velmi agresivní monetární politiku navýšením objemu celkového vykupovaného množství vládních dluhopisů, a to ze současných 125 mld. dolarů až na 150 mld. Libra tak minulý týden na páru s americkou měnou uzavřela na ceně 1,6450 GBP/USD a přestože zpevňovala již druhým týdnem v řadě, na tom že v širší perspektivě zůstává i nadále v bočním trendu minulý týden nezměnil zhola nic.
Ani nadcházející týden by přitom žádný čerstvý vítr na pár GBP/USD přinést nemusel, když se z Británie dočkáme jen relativně málo nových dat, která navíc nepatří mezi nejsilnější market movery. To nejzajímavější tak přinese zřejmě pouze čtvrtek, který nabídne index průměrné ceny domů (Nationwide), která by se měla k radosti librových býků zvyšovat již třetím měsícem v řadě, tentokrát o 0,3% (předch.: +0,9%). Další růstový měsíc v řadě bude opětovnou známkou toho, že se i těžce zkoušený trh s bydlením v Británii začíná stabilizovat. Sám o sobě však tento fundament nemá potenciál vyvolat výraznější nákupy britské měny a její osud do dalších dnů tak leží především v rukou sentimentu na akciových trzích. Ten by přitom nemusel být zdaleka tak příznivý jako v minulých dvou týdnech, když to hlavní z výsledkové sezóny máme již za sebou a obchodníci tak mohou po velmi úspěšných dvou týdnech začít s pozvolným vybíráním dřívějších zisků.
V případě, že se akciové indexy znovu dostanou do červených čísel, libra na tento vývoj může velmi negativně doplatit a vrátit se zpět ke středu konsolidačního pásma pod hranicí ceny 1,63 GBP/USD. V 8:00 se libra k dolaru prodávala na ceně 1,6473 GBP/USD.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)