...červenec oslabením vývozu, uvedla dnešní zpráva Eurostat. Průměrné tržní odhady čekaly srpnový přebytek obchodní bilance EMU ve výši 4,8 mld eur, po předběžných 6,8 mld eur v červenci.
Pokles vývozu vysoce předčil dovoz. Exporty eurozóny zpomalily o 5,8% na 101,3 mld eur zatímco importy jen o 1,3% na 100,3 mld eur. Vývoz tak zaznamenal pokles pět z šesti sledovaných měsíců. Nejvyšší přebytek zahraničního obchodu vytvořil top exportér Německo 5,3mld eur. Německý vývoz ale nečekaně klesl o 3,1% a také dovoz o 2,4%. Obchodní bilance šestky členských států EMU byla v přebytku.
Za prvních sedm měsíců 2009 byla obchodní bilance eurozóny podle sezónně neočištěných dat v přebytku 9,1 mld eur oproti schodku 29,3 mld eur před rokem. Meziročně se zúžil deficit bilance primárních výrobků o 89,6mld eur na 121,8 mld eur, zejména za energie. Přebytek zahraničního obchodu průmyslovým zbožím klesl o 46,6 mld eur na 125,5 mld eur.
řebytek obchodní bilance EMU se meziročně snižoval se všemi největšími obchodními partnery, zejména s USA. Zužoval se meziroční schodek s Čínou, Ruskem i Japonském.