Situace na US akciových trzích ze dne 16.03.10

17.03.2010 | , Capital Partners
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Akciové trhy v USA v úterý pokračovaly v růstu a zaznamenaly slušné zisky. Dow Jones prodloužil ziskovou šňůru na 6 dní v řadě a za...

...letošním lednovým maximem již zaostává pouhých 40 bodů. Index S&P 500 a Nasdaq se vyšplhaly na nová 17 měsíční maxima. Hlavní událostí úterního dne bylo rozhodování FEDu o úrokových sazbách, přičemž nedošlo k žádné změně, tak jak se čekalo. Do zveřejnění rozhodnutí FEDu na trhu nedošlo k žádným velkým pohybům a až poté hlavní akciové indexy začaly směřovat vzhůru a nakonec si připsaly zhruba 0,5% zisky. Blue Chips index Dow Jones posílil o 0,41% na 10,685.98 bodů, širší index S&P 500 vzrostl o 0,78% na 1,159.46 bodů a technologický Nasdaq Composite se snížil o 0,67% na 2,378.01 bodů.

V průběhu úterního obchodování převládala opatrnost před večerním rozhodováním americké centrální banky o úrokových sazbách. Ta v souladu s očekáváním ponechala mezibankovní hlavní úrokovou sazbu na historicky nízkých úrovních v rozmezí 0 - 0,25%, které již přetrvávají od prosince 2008. Nezměněna zůstala i výše diskontní sazby, která je stanovena na úrovni 0,75%. FED zopakoval, že současná hospodářská situace i nadále ospravedlňuje zachování nízkých úrokových sazeb, a že ty by v blízké době ještě neměly být zvyšovány. Ekonomická situace se pomalu zlepšuje, investoři na tuto skutečnost reagují nakupováním akciových titulů a trhy rostou, přičemž hlavními tahouny jsou především těžařské, finanční a průmyslové společnosti.

Situace kolem řeckého dluhu se v posledních dnech také zlepšuje. Na schůzce evropských ministrů došlo k vypracování určitého plánu pomoci. Euro na odlehčení situace v posledních dnech reaguje posilováním, nicméně od konce října je pořád oproti dolaru o 9% níže. Oslabování dolaru v průběhu středeční seance též přispělo k růstu cen komodit. Ropa i zlato posílily o zhruba 2%.


Růst na komoditních trzích se pozitivně odrazil i ve výkonnosti energetických společností a společností těžících zlato, ale i průmyslové kovy. U.S.Steel (X) si připsal 3% a akcie Freeport-McMoRan Copper & Gold (FCX) posílily o 1,9%. Nejlepšího výsledku z indexu Dow Jones však dosáhla společnost General Electric (GE). Akcie firmy vzrostly o 4,5% poté, co konglomerát oznámil, že v roce 2011 opět očekává růst dividendy. Akcie GE jen v tomto měsíci již posílily o 12% a vyšplhaly se na nejvyšší úroveň od prosince 2008. Velmi dobře se dařilo i producentům počítačových čipů. Intel (INTC) vyskočil o 4%.


Nově započaté stavby v únoru meziměsíčně klesly o 5,9% na 575 tis., přičemž ekonomové očekávali hodnotu 570 tis. Počet vydaných stavebních povolení se v únoru meziměsíčně snížil o 1,6% na 612 tis. vs. oček. 601 tis.


Dnes budou zveřejněna tato makroekonomická data: MBA Mortgage Applications, PPI za únor oček. -0,2% a Core PPI oček. +0,1% (PPI YoY oček. +4,9% a Core PPI YoY oček. 1,00%), zásoby ropy.


Na komoditních trzích stojí ropa Light Sweet 82,44 USD za barel a zlato má cenu 1129,60 USD za trojskou unci. Na forexu se cross rates EUR/USD pohybují na hranici 1,3776
Asijské trhy vypadají takto: Nikkei + 1,17%, HangSeng + 1,72%, Shanghai Comp. + 1,93%


J.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE