...dokonce překonal i psychologickou hranici 1,2000 a v pátek uzavíral se ztrátou -1,69% na úrovni 1,1965. Euro se tak obchoduje na nejnižší ceně od března 2006. Důvodů pro výrazné oslabení eura bylo hned několik.
Prvotní spouštěč byla údajná zpráva, že Švýcarská centrální banka již nebude dále intervenovat ve prospěch slabšího franku. Tato informace promítla na měnovém páru EUR/CHF a současně na EUR/USD. Nervozitě na trhu přidalo sdělení o maďarských veřejných financích. Tamější vláda ohlásila, že schodek rozpočtu se bude pohybovat mezi 7,0 – 7,5 procenta vůči HDP, což je dvakrát více, než bylo původně domluvená výše na základě dohody s MMF a EU. Někteří odborníci předpokládají u Maďarska podobný vývoj jako v Řecku.
Poté trh čekal na zveřejnění amerických dat o počtu nových pracovních míst mimo zemědělství. Analytici předpokládali nárůst počtu míst o 513 tis. Skutečnost dopadla o něco hůře, jen 431 tis a z toho nárůst pracovních míst v soukromém sektoru byl pouze 41 tis. Zbytek měl činit nárůst míst ve veřejném sektoru, z větší míry v souvislosti s plánovanou akcí sčítání lidu.
Další ránou, která srazila v pátek euro, byl dílčí závěr ze summitu G20, kde se státy dohodly na výrazných úsporách ve veřejných rozpočtech. Končí tak éra fiskálních stimulů a (doufejme) nastává období úspor. Takovéto kroky by znamenaly pomalejší návrat k ekonomickému růstu eurozóny.
Zároveň někteří manažeři devizových rezerv údajně nadále pokračují v redukci eurových pozic ve svých portfoliích. Je velice pravděpodobné, že euro bude ve své klesající rally pokračovat. Banka UBS odhaduje kurz EUR/USD v horizontu tří měsíců na úrovni 1,15. Bývalý guvernér amerického Fedu Paul Volcker se nechal slyšet, že společná měna euro by mohla zaniknout. Také světově uznávaný ekonom Nouriel Roubini naznačuje optimální postup pro řešení současných problémů eurozóny. Ten tkví v dalším oslabování eura, aby problémové země mohly zvyšovat svoji konkurenceschopnost a řešit tak veřejné finance. Roubini také předpokládá, že euro během jednoho roku dosáhne stejné parity k dolaru.
Podle guvernéra ECB Tricheta by stress testy bankovního sektoru měly být brzy dokončeny a výsledky by měly dopomoci obnovit důvěru trhu. Jeho slova mají pochopitelně trhy uklidňovat, ale současně veřejnost by měla být připravena i na výsledky, které mohou odkrýt ještě nějaké problémy evropského bankovního sektoru.
Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)