...měnovou politiku. Rozhodnutí se očekávalo. Naposledy BOJ provedla změnu o desetinu procentního bodu v prosinci 2008.
V prohlášení zaznělo, že ekonomika vykazuje další známky “mírného“ oživení, soukromá spotřeba se přechodně zlepšuje, avšak tempo vývozu zpomaluje. BOJ vyjádřila obavy ohledně dalšího vývoje globální ekonomiky, zejména slabšího oživení v USA.
Před týdnem se konalo mimořádné zasedání BOJ, na programu byl silný jen a přetrvávající deflace. Centrální banka následně rozhodla poměrem hlasování 8 ku 1 navýšit program nízkoúročených půjček o 10 miliard jenů na JPY 30 mld. Program na posílení likvidity by měl směřovat zejména do podnikatelského sektoru, což by se mělo projevit v oblasti zaměstnanosti a nastartování růstu soukromé spotřeby.
Pro ekonomiku platí kritická výzva překonat deflaci a nastoupit dráhu udržitelného růstu s cenovou stabilitou. Stále chybí dostatečný impulz trvalého oživení spotřeby. BOJ proto pečlivě zkoumá hospodářský výhled, vývoj inflace a bude-li to považovat za nutné, přijme další vhodná opatření. Premiér Naoto Kan usiluje o skončení deflace ke konci roku 2011.
Středně a dlouhodobý inflační výhled je stabilní, meziroční vývoj CPI bez započtení potravin se očekává pomalý vzhledem k jen postupnému zlepšování rovnováhy nabídky a poptávky. Meziroční index CPI vyjma potravin v červenci prohluboval pokles z -1,0% na -1,1%.
V červnu BOJ aktualizovala výhled růstu a inflace. Pro fiskální rok 2010 očekává růst ekonomiky o 2,6% a poté o 1,9% v roce 2011. Odhad CPI projektuje v letošním roce -0,4%, pro rok 2011 očekává +0,1%. Ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně zpomalila tempo růstu z 1,1% na 0,1%. Klíčovou prioritou nového kabinetu je redukce masívního veřejného dluhu, který se blíží 200% HDP a je nejvyšší v zemích OECD. Vláda v červnu aktualizovala dlouhodobý fiskální výhled.