Zlato
Ceny tohoto drahého kovu byly minulý týden ovládány především pohyby na akciových trzích. Již v úterý investoři přesouvali svá aktiva do zlata. Důvodem bylo použití tohoto kovu jakožto alternativní investice. Výhledy na ekonomické oživení byly totiž stále velmi nejisté. Ve středu pak zlato v intradenním obchodování dosáhlo téměř rekordních úrovní, nakonec však zakončilo na mírně nižších hodnotách než ve středu. Konkrétně aktuální prosincové zlato zakončilo na 1257,50 USD za trojskou unci. Toto mírné oslabení vzniklo následkem oživení na akciových trzích, kdy naopak investoři začali obnovovat svůj zájem o akcie a bezpečná investice jakou je zlato, už tolik je nelákalo. Evropské i americké akcie totiž vzrostly díky lepší poptávce po polských a portugalských dluhopisech. Tato informace určitou měrou uklidnila obavy týkající se vývoje akciových trhů. Na konci týdne, v pátek na burze CME, zlato uzavřelo na hodnotě 1246,50 USD za trojskou unci. Tedy u 4,4 USD níže než předchozí den.
Ropa
Pohyby ceny ropy v rámci předchozího týdne dosahovaly spíše stagnace, případně některé dny mírně vzestupného trendu. Zásoby ropy minulý týden klesly o 1,85 milionu barelů na celkových 359,9 milionu barelů. I přes tento pokles, se však její zásoby drží nad 5-ti letým průměrem dokonce o 12 %. Předchozí týden byly zveřejněny taktéž důežité údaje z Číny. Tyto informovaly o zvýšení dovozu černého zlata do této asijské velmoci z červencových 18,8 milionu tun na srpnových 20,65 milionu tun. V pátek zaznamenala ropa v rámci předchozího týdne největší růst. Dokonce to byl nejsilnější růst za posledních 6 týdnů. Důvodem byla havárie ropovodu patřící společnosti Enbridge Energy Partners. Tento ropovod postihl únik ropy a proto musel být uzavřen. Denně tímto konkrétném ropovodem proteče až 670 000 barelů ropy. Říjnová ropa na CME v pátek posílila o 2,20 USD na 76,45 USD za barel. Je to nejvyšší hodnota od 11. srpna tohoto roku.
Kukuřice
Minulý týden zaznamenala zajímavé pohyby kukuřice. Celkově růstový trend byl spojen s obavami z nižší produkce této zrniny. Ministerstvo zemědělství USA ve své předpovědi celosvětové produkce, spotřeby a zásob, původní odhady snížilo. Zásoby kukuřice v závěru současného marketingového roku budou dle tohoto odhadu na hodnotě 135,6 milionu tun. Ve starší, srpnové prognóze, byla přitom očekávána hodnota 139 milionů tun. Hlavním důvodem pro očekávaný nižší stav zásob je horší produkce kukuřice v USA. Ve čtvrtek se cena kukuřice vyšplhala dokonce na nejvyšší úrovně od října 2008. Opět se jednolo o posílení spjeté s problematickými zásobami v USA. Tyto potíže jsou spjaty s vlnou veder na americkém Středozápadě. Ve vedry postižených státech byly průměrné teploty v srpnu na hodnotě 24 stupňů Celsia, což je v tomto období v dané oblasti nadprůměr. Prosincová kukuřice v pátek na CBOT zakončila na hodnotě 478,25 centů za bušl.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.