Týden na komoditních trzích

25.10.2010 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Týden ropa započala oslabením v návaznosti na zvýšení úrokových sazeb v Číně.

Ropa

Týden ropa započala oslabením v návaznosti na zvýšení úrokových sazeb v Číně. Tento krok totiž může potenciálně snížit potávku v této asijské ekonomice, včetně poptávky po ropě. Ovšem hned následující den, ve středu, zaznamenalo černé zlato nejvyšší růst za posledních 5 týdnů. Tomuto posílení pomohlo oslabení amerického dolaru a také nižší zásoby ropy ve Spojených Státech. Ty k datu 15.10. dosáhly nárůstu o 667 tisíc barelů. Analytici oslovení agenturou Bloomberg však očekávali nárůst podstatně vyšší, o 1,5 milionu barelů. Z Číny v průběhu týdne přišly zajímavé informace o zvýšení dovozu ropy na rekordní hodnotu 23,3 miliónu tun. Aktuální prosincová ropa v pátek na CME zakončila na ceně 81,69 USD za barel.

 

Zlato

V sektoru drahých kovů došlo minulý týden k výprodejům. Kromě stříbra se toto týkalo především právě zlata. Na trh mělo vliv především zvýšení úrokových sazeb v Číně, ke kterému tamní vláda přistoupila aby omezila poptávku. Investoři pak sázeli na omezení poptávky právě po zlatě. Taktéž se dostala na veřejnost zpráva společnosti Barrick Gold. Ta je největším producentem zlata na světě. Ve zprávě se uvádí, že v rámci letošního roku bude vytěženo 716 000 uncí zlata. Je to nižší odhad, než předcházející, které odhadovaly zásoby na 750 000 až 800 000 uncí zlata. Během pátku zlato oslabovalo na základě spekulací, že nedávná dlouhá růstová série již skončila. Také poklesu pomohl silnější americký dolar. Prosincové futures kontrakty na zlato zakončily týden na hodnotě 1339,20 USD za trojskou unci. Proti čtvrtku je to oslabení o 1,1 %.

 

Káva

V průběhu minulého týdne se stala zajímavou komoditou bezpochyby káva. Ta newyorská vyšplhala až na nejvyšší cenovou úroveň od roku 1997. Káva Robusta pak nejvýše od roku 2008. Stalo se tak z důvodu nepříznivého počasí ve Vietnamu. Tuto zemi, stejně jako okolní země postihlo nezvykle vlhké počasí. Toto počasí pak pravděpodobně zpomalí dodávky od tamních pěstitelů na světové trhy. Taktéž nepříliš pozitivní situace panuje v Brazílii, která je vůbec největším producentem kávy na světě. Tuto jihoamerickou zemi postihla naopak nadměrná sucha. V Kolumbii je část produkce kávy postižena plísní. Problémy zmíněných zemí znamenají pokles světových zásob kávy. Jako příklad lze uvést burzu Intercontinental Exchange, jejíž zásoby jsou o celých 40 % nižší, než na začátku letošního roku.  Prosincová káva arabika v pátek na burze ICE Futures U.S. zakončila na hodnotě 201 centů za váhovou libru.

 

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek