...globální ekonomiky je doposud “křehčí“ než se předpokládalo, zejména ve vyspělých ekonomikách. Centrální banky pumpují více peněz do ekonomik, což se v konečném důsledku může projevit v komoditním trhu jako cenová bublina. V krátkodobém horizontu může být dopad snadné likvidity na trzích s energiemi utlumen vysokou úrovní globálních zásob.
V dlouhodobém horizontu mohou diverzifikace na obnovitelné zdroje energií pomoci ekonomikám směrem k energetické soběstačnosti a udržitelnému růstu. Podle výkonného ředitele IEA Nabuo Tanaki vzroste celosvětová poptávka po energiích do roku 2050 o 84%, přičemž největší podíl z rozvíjejících se ekonomik ASEAN, z Číny, Indie které jsou velmi závislé na uhlí, což má obrovský dopad na udržitelnost.
Tanaka na konferenci International Energy Week v Sigapuru pro agenturu Reuters uvedl, že zásoby ropy průmyslových zemí OECD jsou z historického pohledu stále velmi vysoké a tato situace může přetrvávat po značnou část příštího roku. Rychlý nárůst cen ropy může mít negativní dopad na globální oživení. Americká centrální banka 2. a 3. listopadu navrhne dalšího kolo kvantitativního uvolňování. Nadměrná likvidita podpoří tok peněz do komoditního trhu a vývoj bude třeba pozorně monitorovat.