...Organizace spojených národů pro zemědělství a výživu (FAO). Index cen potravin v říjnu vyskočil o 4,4% na 197,13 bodů. Byla to nejvyšší úroveň od července 2008 a pravděpodobně směřuje k nejvyšší hladině v historii 213,5 bodů, dosažené v červnu 2008.
Suché počasí v USA, nižší než očekávané výnosy kukuřice, nenasytná poptávka Číny po soji a slabé globální zásoby cukru byly faktory, které odjistily ve všech oblastech vzestup cen zemědělských komodit. Podle FAO je nepravděpodobné, že by růst cen v listopadu polevil. Přetrvávají negativní očekávání ohledně 2010/11sklizně kukuřice v USA. Další příčinou obav je skutečnost, že zemědělci v Rusku mohou přejít na pěstování olejnin v důsledku vládních omezení na vývoz obilovin.
FPI FAO je měřítko měsíční změny koše cen komodit, bere v úvahu 55 kotací v celosvětovém měřítku a je úzce sledovaný analytiky a investory jako globální indikátor vývoje cen potravin.
Nepříznivé počasí negativně ovlivňuje producenty a exportéry na celém světě, v Rusku na Ukrajině, v Kanadě a USA, Německu, Austrálii, Pákistánu a jihovýchodní Asii. Index cen obilovin vzrostl o 5,1% na 25měsíční maximum 219 bodů, index cen cukru vyskočil o 8,4% na historický vrchol 344,6 bodů. Index cen tuků a olejnin vzrostl o 10% na 217,5 bodu.