Makro: USA by se měly vyvarovat období ztracené dekády v Japonsku, Bullard

09.11.2010 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Měnová politika Spojených Států by měla být taková, aby předešla deflačnímu vývoji Japonska v devadesátých letech, uvedl člen bankovní rady americké...

...centrální banky. V pondělním projevu o inflaci a měnové politice v New Yorku prezident Fedu St Louis James Bullard čelil kritice ohledně dalšího kola kvantitativních opatření. Podle jeho názoru by měla být politika Fedu zaměřena tak, aby zabránila dezinflaci.

Bullard se domnívá, že tato opatření nesou rizika i přínosy a on je přesvědčen, že přínosy převažují. Před týdnem americká centrální banka prosadila další kolo kvantitativního uvolňování, plánuje nakoupit do druhého pololetí 2011 dluhopisy za 600 miliard dolarů. Proti hlasoval pouze Thomas Hoenig.

Prezident Fedu Dallas Richard Fisher a nehlasující člen FOMC se obává, že druhé kolo stimulačních opatření může být “špatný lék“ pro ozdravění americké ekonomiky. V jeho pondělním projevu o ekonomice a finanční reformě v San Antoniu v Texasu řekl, že napumpování peněz do ekonomiky povede k oslabení dolaru a finančním spekulacím. Podle jeho názoru je lék na to co trápí ekonomiku v rukou finančních a regulačních úřadů, ne v moci Fedu.

Člen rady guvernérů Fedu Kevin Warsh vyjádřil pochybnosti ohledně rozšíření programu odkupu dluhopisů a jejího přínosu na ozdravění americké ekonomiky. V jeho projevu o finančních trzích zaznělo, že další kolo kvantitativního uvolňování je spojeno s “významnými riziky“. Přestože ve středu před týdnem hlasoval ve prospěch programu odkupu dluhopisů byl méně optimistický v názoru, že plán bude mít významný a dlouhodobý přínos pro ekonomiku.

Autor článku