...a dalšího oslabení amerického dolaru. V otevřeném dopise, který otiskl WSJ, více než dvacítka signatářů uvedla, že plán Fedu nakupovat aktiva v tak velkém měřítku není za současné situace nutný ani žádoucí. Fed se počátkem listopadu zavázal nakoupit do konce druhého čtvrtletí dluhopisy za 600 miliard dolarů a doufá, že urychlí zotavení z nejhorší recese od třicátých let minulého století.
Úrokové sazby téměř na nulové hladině po další rok a druhé kolo nákupů aktiv naruší finanční trhy a značně zkomplikují budoucí úsilí Fedu o normalizaci měnové politiky, uvedl dopis který podepsali bývalí vládní úředníci David Malpass a John Cogan, stejně jako miliardář hedžových fondů Jim Chanos a ekonomové John Taylor z Stanford University, William Kristol, editor magazínu Weekly Standard a vice prezident Dick Bove z Rochdale Securities.
Fed trvá na rozšíření programu odkupu dluhopisů, v souladu s jeho mandátem podporovat zaměstnanost a cenovou stabilitu. Předseda Rady guvernérů Fedu Ben Bernanke hájí rozhodnutí centrální banky. Další rozvolnění měnové politiky je nutné ke snížení vysoké nezaměstnanosti v USA, i když připustil, že existují limity čeho může Fed dosáhnout. Z připravovaných poznámek pro páteční projev ve Frankfurtu Barnanke ocitoval, “na současné ekonomické trajektorii Spojených Států se vyskytují rizika milionů nezaměstnaných nebo částečně nezaměstnaných na mnoho let a to je pro nás nepřijatelné.“
Další tisk peněz na nákup vládního dluhu vyvolal vlnu kritiky z celého světa. Mnoho rozvíjejících se zemí prohlašovalo, že stimul oslabí dolar a odjistí příliv spekulativních investic do jejich ekonomik. Bernanke se snažil odrážel kritiku argumenty, že silnější dolar může odrážet pouze silnější hospodářské fundamenty a silná americká ekonomika je přece v nejlepším zájmu celého světa.