Ranní přehled: 08/12/10; ČEZ, Unipetrol, CME, Orco, ECM, Makro

08.12.2010 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Index PX: 1 175 bodů (+0 % d/d); objem: 1 919 mil. Kč

Komentář k trhu
Pražské burze se nepodařilo následovat rostoucí západoevropské trhy, když index PX díky výprodejům na Komerční bance posílil pouze o 0,01 % . Komerční banka (-1,7 %, 4 220 Kč) ztrácela již třetím dnem v řadě, po té co se na konci předešlého týdne dostala na svá 2,5 roční maxima. Erste Bank se zkraje obchodování propadla na 803 Kč, během dne však dokázala vystoupat na 818,6 Kč (+0,6 %). Nicméně karty v rámci sektorů zůstávají rozdány stejně, když nejlépe si vedou komoditní tituly a nejhůře právě banky. Ministři financí Eurozony se na dalším rozšíření záchranného programu nedohodli. Budoucnost bank v případě defaultu, tak může být ohrožena. NWR dnes opět při nadprůměrném objemu podpořeno zahraniční poptávkou pokračovalo v růstu na 234 Kč (+2,2 %). ČEZ stagnoval na 779,8 Kč (+0,2 %). Unipetrol (-1,0 %, 200,9 Kč) po Komerční bance ztratil nejvíce poté, co společnost oznámila, že poškozená rafinérie v Litvínově bude mít po požáru sníženou kapacitu zhruba na dva týdny.

ČEZ: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Turecké společnosti AKCEZ a SEDAS podepsaly s EBDR, IFC a UniCredit dohodu o dlouhodobém úvěru ve výši 325 mil. USD. Prostředky by měly být použity na dokončení privatizace SEDAS a jeho další investiční program. Připomeňme, že AKCEZ je společný podnik turecké společnosti Akkök a ČEZ, který privatizoval právě SEDAS. Zpráva byla zveřejněna včera během obchodování. Považujeme ji za neutrální a neočekáváme významnější dopad na cenu akcií.

Unipetrol: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Společnost Levos Limited snížila dne 6. prosince 2010 podíl na hlasovacích právech Unipetrolu z 5,21 % na 2,23 %. Informoval o tom Unipetrol v tiskovém prohlášení.

CME: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Prezident společnosti CME Adrian Sarbu se včera v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil k výkupu dluhu v poslední době a výhledu společnosti na následující roky. Sarbu uvedl, že CME za poslední dva měsíce vykoupila své dříve emitované dluhopisy za 104 mil. USD. Tato zpráva by pro trh neměla být překvapením, jelikož výkup vlastního dluhu za minimálně 100 mil. USD byl podmínkou získání revolvingového úvěru ve výši 85 mil. USD v říjnu. Sarbu dále potvrdil výhled letošního provozního zisku OIBDA ve výši 100 – 115 mil. USD a tržeb ve výši 710 – 725 mil. USD. Společnost by letos měla dosáhnout čistého zisku, to však hlavně díky mimořádnému výnosu z prodeje aktiv na Ukrajině. Dále Sarbu očekává v r. 2011 růst reklamních trhů ve všech zemích, kde CME podniká. Všechny informace jsou v souladu s vyjádřením společnosti z konferenčního hovoru z 27.10., a proto je hodnotíme neutrálně.

Orco: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Společnost Orco Property Group včera informovala o dokončení prodeje tří ze svých aktiv v Praze. Jde o prodej projektu Vysočanská Gate za 20 mil. EUR, projektu Jeremiášova Office Building za 2,6 mil. EUR a nezastavěného pozemku North East Corner v areálu Bubny za 8,1 mil. EUR. Prodej těchto projektů a pozemků považujeme za odpovídající potřebě společnosti zpeněžit část svých projektů a zlepšit cash flow. Zprávu hodnotíme jako neutrální.

ECM: Pozitivní (Analytik: Pavel Ryska)
Na víkendovém shromáždění odsouhlasili věřitelé ECM restrukturalizační plán. Nyní ECM návrh tohoto plánu restrukturalizace dluhu představila. Mělo by se jednat o částečné odepsání dluhu a/nebo výměnu za nové akcie a to v takové míře, aby zajistily pozitivní equity. Zbývající požadavky věřitelů by měly být nahrazeny novým instrumentem, tzv. Credit Loan Note, který by měl podléhat regulacím EU a být veřejně obchodovaný. V neposlední řadě by na restrukturalizaci dluhu měl dohlížet nezávislý odborník z realitního sektoru. Zatím se jedná pouze o návrh, který musí věřitelé schválit. Po víkendovém rozhodnutí o podpoře restrukturalizačního plánu posílila cena akcií ECM o téměř 20 %.

Obchodní bilance – říjen (Analytik: Petr Sklenář)
Obchodní bilance v říjnu skončila přebytkem 15,3 mld. korun (16,4 mld. říjen 2009), což je mírně lepší výsledek, než se očekávalo (AFT: 13,0 mld. Kč; trh 10,5 mld. Kč). Export pokračoval silným tempem (17 % r/r) v tradičních kategoriích, jako jsou stroje (22 %), elektronika (20 %) a také auta (8 %). Ovšem vedle toho se výrazně zvýšili importy (19 %), které rostou rychleji než exporty již 8 měsíců v řadě. Rychlý nástup dovozů je jasný signál, že se domácí poptávka oživuje rychleji, než se očekávalo. Vyšší dovozy strojů (21 % r/r), surovin (27 %) a polotovarů (18%) ukazují na posilující domácí investiční poptávku a doplňování zásob díky oživení průmyslu. Zajímavostí je, že solární boom se projevuje i ve statistice obchodní bilance, protože dovoz solárních panelů v říjnu dosáhl kolem 6 mld. korun a meziročně se zvýšil o více jak 4 mld. Kč. Vyšší dovozy fotocitlivých součástek snížily letošní přebytek obchodní bilance dosud o 21 mld. korun. V letošním roce očekáváme přebytek obchodní bilance na úrovni 120 miliard korun, tj. meziročně nižší o téměř 30 mld. Kč.

Průmyslová výroba – říjen (Analytik: Petr Sklenář)
Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 6,9 %, což zklamalo očekávání (AFT i trh 10%). Sezónně očištěná produkce klesla o 0,3 % m/m a meziročně vzrostla o 9,6 %. Projevil se kalendářní efekt, letošní říjen měl o jeden pracovní den méně. Výsledky jinak opět potvrzují dosavadní obrázek, že oživení průmyslu nadále pokračuje, a to především cestou exportů. Celkové tržby vzrostly o 8 %, z toho tržby z vývozu se meziročně zvýšily o 13 %. Data zatím nenaznačují výraznější zpomalování, naopak růst nových zakázek nadále pokračuje solidním tempem (13 %; ze zahraničí 12 %). Hlavními růstovými obory zůstal elektrotechnický průmysl (26 %), zpracování kovů (18 %) a výroba aut (9 %). Vývoj v českém průmyslu nadále přesně kopíruje vývoj v německém průmyslu, který stále vykazuje velmi solidní výsledky.

Maloobchodní tržby – říjen (Analytik: Petr Sklenář)
Maloobchodní tržby v říjnu meziročně poklesly o 0,7 %, což zaostalo za očekáváním (AFT i trh:+1,0 %). Po sezónním očištění maloobchodní tržby klesly o 0,3 % m/m a meziročně vzrostly o 1,0 %. Negativním faktorem se stal nižší počet pracovních dní (-1 den). Jedinou růstovou položkou zůstaly tržby v motoristickém sektoru (3,2 %), když pokračoval růst prodejů aut (3,9 %). Naopak maloobchod (bez moto segmentu) oslabil ve všech položkách: potraviny (-1,3 %), nepotravinářské zboží (-0,8 %). Střídání silnějších (září) a slabších výsledků (říjen) ukazuje, že spotřebitelská poptávka zůstává opatrná a vzhledem k vývoji mezd a nezaměstnanosti rychlý obrat trendu nečekáme.

Autor článku

Atlantik FT  

Články ze sekce: INVESTICE