...
Index PX: 1 169 bodů (+0,3 % d/d); objem: 2 599 mil. Kč
Komentář k trhu
Aktivita na pražské burze po předchozí oddychové seanci opět ožila. Nejlikvidnější tituly však tlačily index PX směrem dolů, ten tak neudržel 1% růst a zakončil obchodování pouze s 0,3 % ziskem. Pod prodejní tlak se dostaly zejména akcie ČEZu, které odevzdaly 2,5 % a propadly na hladinu 753,8 Kč, kde by opět mohly získat v následujících dnech podporu. Asi nejzásadnější vliv mělo na hodnotu akcií snížení cílové ceny od analytiků Credit Suisse z 806 Kč na 745 Kč. Informace ohledně nižší produkce JETE díky prosloužení odstávky je trhu totiž již známa od září. Rekordně vysoké objemy jsou v posledních dnech vidět na Komerční bance, ta dosáhla 2. prosince ceny 4 380 Kč a od té doby klesá, včera odepsala 0,2 % a zakončila na 4 190 Kč. Zisky se vybíraly ještě na CETV (-1,2 %, 377 Kč)), když ředitel společnosti Sarbu prodal na začátku týdne dalších 50 000 ks akcií. A na Philip Morris ČR, který odepsal bez významné korporátní zprávy 1,2 % (10 040 Kč). Dařilo se naopak Erste Bank (+2,8 %, 838 Kč) a Telefonice O2 CR (+0,8 %, 383,5 Kč).
CME: Negativní (Analytik: Pavel Ryska)
Společnost Alerria Management prodala podle agentury Bloomberg 50 tisíc akcií CME. Tuto společnost by měl ovládat generální ředitel CME Adrian Sarbu. Šlo by tak již o několikátý prodej akcií ze strany ředitele Sarbu v posledních dnech, kdy od začátku prosince prodal už 100 tisíc akcií. Vzhledem k tomu, že jde již o několikátý prodej akcií společnosti ze strany vedení nebo spřízněných osob, počítáme se spíše negativní reakcí trhu.
ČEZ: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Ratingová agentura Fitch potvrdila pro rok 2011 stabilní výhled pro středoevropské energetické společnosti (ČEZ, PGE, Tauron, Slovenske Elektrarne). Společnosti vstupují do investičně náročného období, ale jejich pozice je vzhledem k dluhové kapacitě silná a měly by být schopny financovat plánované investice, uvedl Fitch. Agentura potvrdila hodnocení ČEZu na stupni "A-", což je nejvyšší známka sledovaných společností.
HDP – 3Q /10 (Analytik: Petr Sklenář)
Česká ekonomika v 3Q letošního roku vzrostla o 1,0 % q/q a meziročně o 2,8 %. Statistický úřad částečně revidoval své předběžné odhady (1,1 % q/q; 3,0 % r/r). Podle očekávání se růstovou položkou ekonomiky stala domácí poptávka (investice a spotřeba domácností), naopak zahraniční obchod a vládní výdaje růst tlumily. Celkové investice vzrostly o 14,4 % r/r (příspěvek k meziročnímu růstu 3,1 procentního bodu). Fixní investice (1,7 % r/r) rostly poprvé za 9 čtvrtletí a pozitivním faktorem se staly i masivní investice do fotovoltaiky. Rozhodujícím faktorem se stal mohutný nárůst stavu zásob (příspěvek k růstu 2,7 p. b.). Oživení investiční poptávky (=vyšší dovozy) se negativně projevuje v zahraničním obchodě, který měl ve 3Q negativní příspěvek (-0,9 p.b.) k růstu HDP. Spotřeba domácností vzrostla o 1,2 % a k růstu ekonomiky přispěla 0,6 p.b. Pozitivní vývoj spotřebitelské poptávky je letos hlavním překvapením vzhledem k stagnaci reálných mezd a nezaměstnanosti. Vládní výdaje klesly o 0,5 %. V letošním roce očekáváme růst o 2,3 % a příští rok o 1,8 %.
Inflace – listopad (Analytik: Petr Sklenář)
Inflace v listopadu stagnovala na úrovni 2,0 %, a zůstává tak nezměněna třetí měsíc v řadě. Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,2 % m/m. Výsledky jsou v souladu s očekáváním a nepřináší výraznější překvapení, a to ani ve struktuře. Klíčovou složkou se stal nárůst cen potravin (1,6 % m/m; příspěvek k meziměsíčnímu růstu 0,3 procentního bodu), Vedle toho ještě rostly ceny alkoholických nápojů (0,5 % m/m). Naopak výrazněji poklesly pouze ceny rekreací (-0,9 % m/m). Ostatní změny cen již byly minimální a inflační vývoj zůstává v české ekonomice stabilní a nízký. Do konce roku očekáváme, že inflace se o 1-2 desetiny přehoupne přes hranici 2 % kvůli nárůstu cen pohonných hmot. Za celý rok by tak průměrná inflace měla dosáhnout 1,4 %. V příštím roce očekáváme průměrnou inflaci kolem 2,0 %.